Glazbeni čarobnjaci

EVALA, MARE, EVALA Novi album glazbenog ansambla Vladimir & Kalafat

Marinko Krmpotić

Foto: Vladimir Mićković

Foto: Vladimir Mićković

Eterično zvukovlje spaja prošlost i suvremenost.



Još su nam jednom glazbeni čarobnjaci što se kriju pod imenom Vladimir Kalafat priredili nezaboravno glazbeno putovanje – i ovog puta ne samo u prostor, već i u vrijeme.


Naime, kalafati su ovog puta, kako nam pojašnjava prateći materijal novog albuma nazvanog »Evala Mare Evala«, u izdanju PDV-a, svoju pažnju usmjerili na Dalmaciju 19. stoljeća i to na ono razdoblje kada znatan broj Dalmatinaca »u potrazi za boljim životom seli se u Istanbul kako bi se ostvarili kao priznati brodograditelji, kapetani, inženjeri, kartografi, tiskari…«, pojašnjava nam se kroz tekst, a potvrđuje potom kroz pet divnih skladbi koje eteričnim i produhovljenim zvukovljem bude prošlost spajajući pri tom bogatu folk tradiciju sa suvremenim pristupom glazbi i instrumentima ovog našeg doba.


Moćne teme i melodije


Pozdrav svojoj Mare Vladimir i Kalafati otvaraju gorko-ljubavnom »Na me pogled tvoj obrati« u kojoj se uz moćnu podlogu klavijatura i vrlo bitnu ulogu bubnjeva i udaraljki kroz eterično, na trenutke i jezovito ozračje, oživljava bol, patnja i čežnja zbog neuslišane ljubavi.




Slijedi potom isto tako dojmljiva »Zašto zlato blidi« koju nosi stih »tebe nema, nema mira« koji je i odgovor na pitanje iz naslova skladbe u kojoj se korištenjem suvremenog glazbenog instrumentarija (udaraljke, electro dodaci, synth…) uplovljava u dah davnašnjeg Mediterana.


U »Namisto molitve« prvi se put uočljivo kroz korištenje žičanih instrumenata orijenta, ali i zvukove harmonike, prvi put dominatnije osjeti nazočnost Balkana, a »Ja odlazim draga« emocionalno je najmoćniji trenutak albuma jer je kroz stihove i glazbu, a posebno završetak u kojem slušamo pucketavu snimku stare gramofonske ploče i divne ženske glasove, zaista dojmljivo izgrađena skala brojnih tamnih osjećaja (patnja, bol, strah, očaj…) nastalih zbog odlaska od kuće i ostavljanja voljene.


Album završava temom »Testamentum«, himnom svima onima koji su imali dovoljno snage i želje da krenu u novi svijet, jer su znali kako »nisu rojeni da bi umrli u posteji«.



Divna kolekcija pjesama


Sve u svemu, nakon moćnih albuma »Riva degli Schiavoni« i »El Shatt«, ansambl Vladimir & Kalafat dao je još jedan itekako značajan doprinos čuvanju tradicije ovog dijela Mediterana.


Poseban vokal Vladimira Mićkovića, bogata i često grandiozna glazbena podloga, te uživljavanje izvođača u svijet o kojem progovaraju čine i od ovog 35 minuta dugog albuma divnu kolekciju pjesama čija je vrijednost upotpunjena sjajnom naslovnicom koju je napravila Toni Soprano Meneglejte.