RIBOLOVNI ALATI – SKOSAVICE

Znate li zašto se neotežane skosavice najčešće nazivaju ‘Japankama’?

Boris Bulić

Zbog toga što se najčešće proizvodi kao neotežana verzija, ovu varalicu na mnogim mjestima zovu i plovûća, dok su ostali narodni nazivi za ovaj tip skosavice mrkva i šuštavica. Kako god je nazivali, ova se skosavica smatra najčešće korištenom skosavicom na našoj obali.



Skosavice su varalice namijenjene lovu glavonožaca, u prvom redu lovu liganja. Ribolike su forme s jednim ili dvostrukim nizom zakrivljenih iglica, tzv. krunicom, na kraju tijela, dok se na suprotnom kraju nalazi ‘oko’ ili zogulin preko kojega se skosavica spaja sa strunom.


Sve se skosavice proizvode u goloj i obloženoj verziji. Gole skosavice su u pravilu samo obojani plastični odljevi, vrlo često djelomično prozirni ili pak diskretno svjetleći, dok su ‘obloženi’ modeli presvučeni raznim platnenim i sintetičkim oblogama koje svojom teksturom i koloritom pokušavaju oponašati površinu riblje kože. Osim platnenim i sintetičkim oblogama, pojedini proizvođači skosavice oblažu i prirodnom ribljom kožom, a u  zavisnosti od namjene imaju različite oblike


Budući da su prve skosavice ovakvog oblika i dizajna do nas stigle iz Japana, prvo preko naših pomoraca, a kasnije i preko trgovačkih uvoznika, danas ih na velikom dijelu naše obale nazivaju Japankama. Zbog toga što se najčešće proizvodi kao neotežana verzija zovu je i plovûća, dok su ostali narodni nazivi za ovaj tip skosavice mrkva i šuštavica.





Kako god je nazivali, ova se skosavica smatra najčešće korištenom skosavicom na našoj obali.


Proizvodi se u tvrdoj i mekoj (silikonskoj) verziji. Neobloženi su modeli najčešće transparentni s integriranim holografskim elementima, dok se obloženi modeli oblažu platnenim ili sintetičkim oblogama različitih tekstura i dezena. Pored uvijek pažljivo odabranog kolorita, po kome modeli najčešće i dobijaju naziv, ove skosavice imaju i dva pera koji simuliraju riblje bočne peraje, te dva uočljiva, kod mnogih modela fluorescentna, oka.


Često se na repu uz krunicu te na vrhu uz spojni zogulin nalaze svjetleći prsteni, no u posljednje su vrijeme sve prisutniji modeli čije cijelo tijelo svjetluca diskretnim zelenkastim ili crvenkastim odsjajem.


Pored karakterističnog vanjskog izgleda, ove skosavice odlikuje dobar balans zahvaljujući kojem, nakon što dospiju u more, zauzimaju prirodni položaj ribe koja miruje.


Japanke su naoružane s jednom ili s dvije krunice, a dužina im se najčešće kreće između 55 i 80 milimetara.