RIBOLOVNI PRIBOR – JERK VARALICE

Znate li što su to jerk varalice? Evo zašto ove varalice ‘traže’ jači pribor

Boris Bulić

Premda su jerk varalice izvorno zamišljene kao krupne i velike pučinske varalice, na tržištu su sve brojniji modeli manjih dimenzija, teški 30 do 50 grama, namijenjeni isključivo obalnom varaličarenju, koji se mogu zabacivati i voditi klasičnim varaličarskim priborom prosječnih gabarita…



Jerk varalice su namijenjene dalekim izbačajima i dinamičnom lovu skokovitim trzanjem ili tzv. jerkanjem po čemu su i dobile ime. Uron ne ostvaruju pomoću stabilizatora kao wobbleri već zaravnanjem na čeonoj strani varalice. U zavisnosti od mjesta na kojem se nalazi spojna alkica, ove će varalice imati različitu dubinu i brzinu urona.


Većina izvornih jerk varalica ima pravolinijsku, tzv. glide akciju, no suvremene inačice, konstrukcijski dotjerane, pod morem vrlo izazovno plešu. Tako primjerice verzije koje imaju spojnu alkicu postavljenu na prvoj trećini tijela prilikom povlačenja teturaju isključivo stražnjim dijelom dok verzije koje spojnu alku imaju na samom vrhu varalice u povlačenju teturaju i glavom i repom.


Općenito se jerk varalice odlikuju specifičnom akcijom kojoj brzi lovci ne mogu odoljeti. Premda su izvorno zamišljene kao krupne i velike pučinske varalice, na tržištu su sve brojniji modeli manjih dimenzija, teški 30 do 50 grama, namijenjeni isključivo obalnom varaličarenju, koji se mogu zabacivati i voditi klasičnim varaličarskim priborom prosječnih gabarita. Takvi manji modeli uranjaju 30 do 50 centimetara uz malu bočnu amplitudu, što je idealno za lov lica i palamida.





Baš kao wobbleri, i jerkovi se, s obzirom na plovnost, proizvode u klasične tri verzije – plivajućoj, neutralnoj i tonućoj, s tim da ova posljednja ima dvije podverzije – sporotonuću i brzotonuću.


U radu s ovim varalicama posebno je važno koristiti jače upredenice budući da je riječ ipak o težim modelima. Također je praktičnije koristiti bacačke multiplikatore i to prvenstveno zbog ‘udaraca’ do kojih dolazi prilikom povlačenja varalica a koje stacionarne role teško kompenziraju. Ukoliko se ipak odlučite za klasičnu stacionarnu rolu, tada prednost treba dati modelima s pužnim prijenosom jer su modeli s wormshaftom znatno manje otporni na naprezanja ovog tipa.