RIBOLOVNI PRIBOR – STRUNA

Znate li od čega su izrađene monofilne strune? Imaju memoriju, evo što morate znati o tome

Boris Bulić

Strune s natpisima Low memory, No memory ili Amnesia, imaju sposobnost neusporedivo brže regeneracije od klasičnih najlonskih struna. Monofili bez memorije ne formiraju oprugu nakon izbačaja, ali su kontre, pogotovo na većim daljinama, manje učinkovite. Razlog je tome što su takve strune najčešće i znatno elastičnije od onih što 'pamte'…



Struna uz udicu spada u osnovni dio ribolovnog pribora. To je nit kojom se vezuje udica i zakačena riba izvlači. Strune dijelimo na dvije osnovne grupe. Prvu čine monofilne ili jednostruke strune dok drugu čine polifilne ili višenitne strune poznatije kao upredenice ili višenitke.


Osnovna i najveća razlika između ove dvije vrste struna je u nosivosti i istezljivosti. Naime, upredenice mogu podnijeti gotovo dvostruko veće linearno opterećenje od monofila istog promjera, pri čemu su za razliku od monofila potpuno neistezljive.


Ostali najčešći nazivi za strunu su tunja, krena, fildešpanj, silk ili svila te njihove izvedenice.





Monofilna struna je najčešće izrađena od polyamida, pa zavisno od primjesa ima veću ili manju memoriju. To znači da će se nakon plastične deformacije (dugog ležanja na kalemu, gužvanja ili istegnuća) brže ili sporije vraćati u prvotno stanje. Strune s natpisima Low memory, No memory ili Amnesia, imaju sposobnost neusporedivo brže regeneracije od klasičnih najlonskih struna. Monofili bez memorije ne formiraju oprugu nakon izbačaja, ali su kontre, pogotovo na većim daljinama, manje učinkovite. Razlog je tome što su takve strune najčešće i znatno elastičnije od onih što pamte, pa je u kontriranju, da bi se udica pomakla, najprije potrebno istegnuti elastični dio. Njihove prednosti najviše dolaze do izražaja prilikom dužeg zamaranja lovine na većoj distanci.


Strune s memorijom su žilave, krute i manje istezljive, što ih čini pogodnijima za direktnije kontakte s lovinom, no u principu imaju manju nosivost od struna bez memorije.



Posebno mjesto zauzimaju fluorokarbonske strune. To su strune koje imaju isti koeficijent loma svjetlosti kao i more, što ih nakon potapanja čini potpuno nevidljivima. Suvremenije inačice imaju i istu specifičnu težinu zbog čega u moru imaju neutralan uzgon. To ih čini idealnima za izradu predveza ali i za varaličarenje.


Iako su fluorokarboni u pravilu bezbojni neki brandovi proizvode i obojane fluorokarbone, najčešće s preljevima boja, što pomaže izlomljenosti slike i dojmu nevidljivosti. Iako imaju mnoštvo prednosti, valja naglasiti da im je i linearna nosivost i nosivost na čvoru manja od klasičnih monofila.