RIBOLOVNI PRIBOR – ROLE

Znate li koliko ležajeva ima vaša omiljena rola? A kako procjenjujete koliko strune možete namotati na kalem?

Boris Bulić

Broj ležajeva u roli je vrlo bitan detalj. Dovoljan broj ležajeva je garancija mirnog i stabilnog rada, ali i duljeg radnog vijeka. Tako će primjerice jedna varaličarska rola u jednom ribolovu odraditi dva ili tri puta više nego surf rola u jednako dugom ribolovu, pri čemu je dobra uležištenost od presudnog značaja…



Na svakoj roli nešto piše i to bi prilikom kupovine pa i kasnijeg korištenja svakako trebalo uzeti u obzir.


Tri takva vrlo bitna detalja su kapacitet kalema, prijenosni omjer i broj ležajeva.


Tako se kod nekih se modela kapacitet označava engleskim mjernim jedinicama pri čemu prvi broj označava kapacitet izražen u jardima (Yds), a drugi broj nosivost strune izražen u librama (Lbs).




U pravilu je prije brojčanog zapisa istaknuta mjerna jedinica koja se primjenjuje na navedene brojeve – m/mm, kg/m ili Yds/Lbs.


U zavisnosti od vrste role, odnosno njene namjene, profili kalema mogu biti različiti. Tako surf role imaju najčešće plitke, visoke i konusne kaleme velikog kapaciteta s kojima se lako mogu ostvariti daleki zabačaji, dok su nasuprot njima kalemi za match ribolov plitki, malog kapaciteta, sve u skladu sa zahtjevima koje nameće ribolovna tehnika.



Prijenosni odnos role (gear ratio) je veličina koja govori koliko će se puta rotor role okrenuti za jedan okret pogonske ručice. Ta se veličina izražava brojevnim odnosom, npr. 1:5,2. gdje je 1 broj okretaja pogonske ručice, a 5,2 broj okretaja rotora. Što je prijenosni odnos veći i brzina je veća.


Broj ležajeva u roli je vrlo bitan detalj. Dovoljan broj ležajeva je garancija mirnog i stabilnog rada, ali i duljeg radnog vijeka. Tako će primjerice jedna varaličarska rola u jednom ribolovu odraditi dva ili tri puta više nego surf rola u jednako dugom ribolovu, pri čemu je dobra uležištenost od presudnog značaja.



U rolama se najčešće koriste kuglični ležajevi, dok se igličasti ili valjkasti koriste samo kao nepovratni.


Minimalni broj ležajeva ispod kojeg ne bi trebalo ići je 3+1, što znači da rola ima tri kuglična i jedan nepovratni ležaj. Ta tri su najčešće postavljeni tako da su dva kuglična ležaja oslonac osovini pogonske ručice, dok je treći kuglični postavljen na centralnu osovinu, a nepovratni na spoj rotora i kućišta.


Neke role imaju i preko 15 ležajeva, što im često neopravdano podiže cijenu, dok neke pak umjesto ležajeva imaju tek plastične piksne. Ove posljednje se lako prepoznaju po izrazito niskim cijenama.