JEŠKA ZA ARBUNA

U trenutku kad prvi arbun čupne vašu ješku, budite sigurni da ih još desetak čeka u redu

Boris Bulić

U ribolovu arbuna se dobri rezultati mogu postići i s pilećim prsima, no samo u situacijama kada arbun dobro radi. A posebno je lovna ješka domaća lignja oguljena od kože i kuhinjskim batom sa zubićima dobro istučena…



Arbuna u principu nije teško uloviti i nije potrebno biti neki veliki znalac da bismo postigli uspjeh. Arbun je riba jata i sve svoje aktivnosti obavlja u jatu pa tako i hranjenje. U trenutku kada prvi arbun čupne vašu ješku, budite uvjereni da ih je još bar desetak u redu iza njega.


Ako je prisutan u ribolovnoj zoni, arbun će bez nekog velikog oklijevanja uzeti ponuđenu ješku. Uzet će ga najčešće postepeno, najprije uz dva do tri neodlučna, jedva vidljiva poteza, nakon čega slijedi pravo povlačenje.


Arbun će rado prihvatiti većinu ponuđenih ješki, no kad bismo htjeli formirati top listu, na prvom bi se mjestu našao škrdobul, rak samac kojega treba ješkati očišćenog u komadu. Na drugom je mjestu svježa dagnja, a odmah zatim veliki crv, bibi, crvići iz pijeska, škatari…




Dobri se rezultati mogu postići i s pilećim prsima, no samo u situacijama kada arbun dobro radi. Posebna je ješka domaća lignja oguljena od kože i kuhinjskim batom sa zubićima dobro istučena.


Arbun je, kao i većina ljuskavki, cijenjena i tražena riba. Ima krupne i pravilno raspoređene kosti, a meso mu je tečno i ukusno. Može se spremati na sve poznate načine, no najcjenjeniji je pečen na žaru ili kuhan. Iako se smatra kvalitetnom ribom, neki ga ne vole zbog njegovog relativno oštrog mirisa po jodu.