
Noćni spinning u rock fishingu je vrlo zahtjevna i dinamična tehnika u kojoj je potrebno kretati se duž negostoljubive obale bez upotrebe svjetla. Na pozicijama na kojima se lome kurenti, ribe koje nikada ne miruju, sigurno će napasti neku od varalica
povezane vijesti
Kao i na snim drugim dijelovima obale, tako se i na stijenama u suton dnevna sitna riba sve sporije i sve neopreznije kreće u potrazi za noćnim skloništem gdje će se pritajiti do jutra.
Sve što je jestivo u tom povlačenju je zaliha s kojom će se posna noć lakše provesti zbog čega se nijedan mogući obrok ne propušta.
Upravo iz tog razloga mnoge riblje vrste zanimljive obalnim udičarima u vrijeme sutona pokazuju izrazitu aktivnost.
Krupni fratri, kantari, ovčice i ostale vrste od kamena, u sumrak postaju manje podozrive. Ponuđenu ješku uglavnom halapljivo i bez puno oklijevanja gutaju.
Dobrim je dijelom to zbog spomenute posljednje šanse, no isto tako zbog smanjene vidljivosti, pri čemu druga osjetila preuzimaju ulogu detekcije i procjenjivanja. Bočna linija i njuh, a odmah za njima i okus u doba sumraka su temeljni detektori.
Sistemi koji su do prije sat vremena možda bili grubi i nelovni, u sumrak postaju profinjeni i potpuno nevidljivi.
Promjer predveza i tip čvora postaju manje bitni, a u prvi plan iskače kvaliteta, miris i okus ješke.
Naravno, sitni detalji poput postavljanja starlete iznad ili ispod predveza uz fosforesciranje velikog crva svakako mogu pridonijeti pozitivnom ishodu.
Ribolov plovkom može rezultirati ulovom bugava i ušata, pri čemu su doslovno sva iznenađenja moguća. Dapače, da bismo izašli ususret takvim mogućim iznenađenjima, idealno je složiti pribor od malo deblje strune promjera do 0,40 milimetara, s waggler plovkom malo veće nosivosti, pod kojim će biti predvez bez opterećenja ali zato s većom udicom i cijelom živom ribom, ili komadom ribe.
Takav je sistem u prvom redu namijenjen krupnijim lokardama, šarunima i skušama, no za jasnog mjeseca i lampugama kao i svim ostalim površinskim lovcima.
A osim činjenice da se u kratkom vremenu može ostvariti uistinu bogat ulov, u ribolovu plovkom mnogi uživaju i zbog specifičnog osvjetljenja.
Naime, budući da se plovak u principu po noći ne vidi, potrebno ga je osvijetliti starletama, svijetlećim ampulama, nakon čega lov postaje pravi doživljaj.
Ljubitelji noćnog varaličarenja mogu se okušati u ovoj disciplini, no ne treba smetnuti s uma da je noćni spinning u rock fishingu vrlo zahtjevna i dinamična tehnika u kojoj se potrebno kretati duž negostoljubive obale bez upotrebe svjetla koje može uplašiti lovinu.
Na pozicijama na kojima se lome kurenti, ribe koje nikada ne miruju, u prvom redu lokarde, skuše, šaruni, ušate i iglice sigurno će napasti neku od varalica.
Pribor za noćni spinning se u principu ne razlikuje od onoga za dnevni, osim po izboru varalica koje bi oblikom i bojom trebale biti prilagođene noćnim uvjetima.
Slaba vidljivost zahtijeva varalice s izraženijom i finijom vibracijom, uz zvučnu i fluo-svjetlosnu podlogu.
Na prvom su mjestu wobbleri, no silikonske varalice također uspješno love barem jednako dobro, a u nekim situacijama i bolje.
Osim spomenutih varalica, u noćnom su spinningu učinkovite i žlice, kako obične tako i one sa dodacima, među kojima prednjači paleta mepps varalica, a ne treba zaobići i teške kastmastere kojima brzi predatori teško odolijevaju.