PROBLEMI SE RIJEŠAVAJU, ALI...

Testiranje pomoraca na koronu u Rijeci, Zadru i Splitu. Što je s porezom i smjenama?

Reuters

Reuters

Troškove testiranja plaćaju poslodavci, a ne sami pomorci



Hrvatski zavod za javno zdravstvo omogućio je testiranje pomoraca na koronavirus prije odlaska na brod, za one pomorce čiji poslodavci to zahtijevaju, potvrdili su nam jučer Neven Melvan, glavni tajnik Sindikata pomoraca Hrvatske (SPH) i Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture.



Sindikat je, zajedno s Hrvatskom udrugom posrednika pri zapošljavanju pomoraca (CROSMA) još prije dvadesetak dana od Ministarstva pomorstva i Ministarstva zdravstva zatražio mogućnost testiranja pomoraca uoči ukrcaja na brod, jer je negativan test sve češće uvjet za ukrcaj koji pred pomorce postavljaju njihove kompanije ili države u kojima se ukrcavaju na brod.


Testiranja su, prema informacijama kojima raspolaže Sindikat pomoraca, zasad omogućena u nastavnim zavodima za javno zdravstvo u Rijeci, Zadru i Splitu.


– Nadamo se da će testiranja uskoro biti moguća i u ostalim jadranskim županijama, odnosno gradovima. Za Dubrovnik smo, primjerice, od HZJZ-a dobili odgovor kako testiranje zasad nije moguće zbog poteškoća. Pokušavamo saznati o kakvim je poteškoćama riječ i kada će biti otklonjene, jer pomorci iz Dubrovačko-neretvanske županije koji se žele testirati sada to mogu učiniti samo u Splitu. Očekujemo da će se testiranja omogućiti i u Puli i Šibeniku kako bi se izbjegla nepotrebna putovanja, kaže Melvan.


 


Zatvorene granice


Dodaje kako problema s propusnicama za putovanje između županija zbog testiranja dosad nije bilo, jer pomorcima koji idu na testiranje propusnice izdaje ili njihova kompanija, ako je riječ o hrvatskom brodaru, ili posrednik preko kojeg su zaposleni na stranim kompanijama.


Problema zato i dalje ima sa smjenama pomoraca na brodovima. Melvan ističe kako dio kompanija još uvijek ne dopušta smjene na brodovima, a još je veća prepreka nemogućnost organiziranja smjene u dobrom dijelu svijeta, zbog zatvorenih granica i ukinutih avionskih linija.


– Smjene se uglavnom obavljaju u Europi i nešto u Americi, dok je Azija praktički zatvorena, a i u afričkim zemljama je uglavnom vrlo teško organizirati smjenu, tako da dobar dio pomoraca i dalje ima isti problem – oni koji su na brodu ne mogu kućama, a oni kod kuće ne mogu na brod, kaže Melvan.


U Sindikatu pomoraca pozdravljaju tumačenje odredbi Pomorskog zakonika u dijelu koji se odnosi na oporezivanje pomoraca, objavljeno je iz Ministarstva pomorstva prije nekoliko dana.


Prema tom tumačenju, pomorci koji u ovoj godini ne skupe 183 dana navigacije, zbog nemogućnosti ukrcaja uslijed pandemije koronavirusa, neće morati platiti porez, jer se prema Zakoniku od obaveze plaćanja i inače izuzimaju pomorci koji nisu ispunili uvjet od 183 dana, ako je to bilo uzrokovano poslovno uvjetovanim razlozima, a ne njihovim vlastitim postupcima i odlukama.


Ispravan potez


– Time ovaj problem na koji smo upozoravali od početka pandemije, smatramo riješenim. I to na najkvalitetniji način, jer smo od samog početka smatrali kako ne treba mijenjati zakon niti donositi uredbe po ovom pitanju.


U zakonu je već bilo određeno da pomorac ne plaća porez, bez obzira na to što nije skupio potrebna 183 dana navigacije, ako je to zbog poslovno uvjetovanih razloga, primjerice nemogućnosti ukrcaja zbog gubitka posla uslijed poslovnih odluka kompanije, a ne vlastitom krivnjom. Ovo tumačenje je ispravan potez ministarstva, jer bilo koje drugo rješenje bi moglo imati negativne posljedice.


Intencija naših zahtjeva i ovog tumačenja Ministarstva je samo to da oni pomorci koji zbog pandemije ne mogu na brod, ne budu dvostruko kažnjeni – prvo gubitkom zarade, a onda još i plaćanjem poreza, kaže Melvan.


U samoj uputi o provedbi Zakonika po pitanju oporezivanja pomoraca, navodi se kako velik dio pomoraca uslijed poremećaja u pomorskom prometu uzrokovanih pandemijom neće ostvariti planirani broj dana u plovidbi tijekom ove godine.


– Stoga je Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture, svjesno nepravednosti koje bi trpjeli pomorci u nedostatku odredbi koje podrazumijevaju uvažavanje i okolnosti koje su ih snašle pojavom koronavirusa, donijelo uputu kojom se priznaju dani plovidbe i dani putovanja koje bi pomorac ostvario temeljem uobičajenog godišnjeg rasporeda rada.


Sukladno danoj uputi pomorcima koji plove u međunarodnoj plovidbi u broj potrebnih 183 dana računaju se i dani provedeni na liječenju od posljedica epidemije koronavirusa, odnosno dani provedeni u izolaciji, samoizolaciji ili karanteni. Osim toga, priznaju se i dani koji nisu ostvareni zbog poslovno uvjetovanih razloga kao i dani boravka pomoraca na brodu u situacijama kada je nastupio prekid ugovora o radu, a pomorac nije bio u mogućnosti iskrcati se s broda, stoji u objašnjenju Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture.


Cijena testiranja 1.450 kuna


Predsjednik CROSMA-e Mario Zorović potvrdio je da su od jučer moguća testiranja pomoraca na koronavirus u Rijeci, Zagrebu i Splitu.


– Cijena testiranja je 1.450 kuna, ali neće je plaćati pomorci, nego poslodavci. Procedura je takva da se dan ranije najavljuje dolazak pomorca na testiranje, kao i za uobičajene liječničke preglede. Sve je dogovoreno s predstavnicima Nastavnih zavoda za javno zdravstvo. Inače, iz našeg iskustva, dio kompanija je već uveo obvezu testiranja prije ukrcaja, a dio će tek uvesti rekao je Zorović