ZAŠTITA PODMORJA

Tako se to radi – ježevima spašavaju podmorje!

Boris Bulić

http://www.atlantispalermo.com/gallerie/

http://www.atlantispalermo.com/gallerie/

Talijani su uspješno realizirali projekt zaštite podmorja na području u Siciliju poznatom po bioraznolikosti ali i po ilegalnom kočarenju koje uništava sve pred sobom. To je primjer koji bi trebalo slijediti.



Premda većina naših ribolovaca na zapadne nam susjede s kojima dijelimo more gleda kao na negativce koji su skloni devastiranju i podmorskom istrebljenju, projekt postavljanja podmorskih ‘ježeva’ na cijelu tu priču baca potpuno drukčije svjetlo.


Da bi od ilegalnih koćara i krivolovaca pouzdano zaštitili podmorje, a ponajprije veliko kotilište ribe i ogromne nasade posidonije u zoni Secche di Vada, u more su, naravno, uz blagoslov nadležnog ministarstva, spušteni betonski blokovi iz kojih vire poput kuka savijene željezne šipke.


http://www.atlantispalermo.com/gallerie/‘Ježevi’ su spušteni u zoni Secche di Vada koja se nalazi oko 6 milja od obale, južno od Livorna, i proteže se na nekoliko kilometara oko svjetionika Vada. Morsko dno, uglavnom kamenito, bogato podvodnom vegetacijom, algama i posidonijom, varira od 3-4 pa do 50 metara dubine i idealno je stanište za mnoge vrste riba koje ga tijekom većeg dijela godine koriste za razmnožavanje. Secche di Vada je primjer područja prepunog ribe koju su predugo eksploatirali profesionalci, i doveli ga do granice opstojnosti




‘Ježeve ‘ je u more položila neprofitna organizacija SSV.ONUS koja ima jasne ciljeve:


– Naš je cilj jednostavan, a nadahnut je onim što Paolo Fanciulli, poznatiji kao Paolo ribar, godinama provodi na svojim područjima, ispred Talamonea: instalirati podvodne građevine (kameni blokovi) koje sprečavaju uništavanje morskog dna profesionalnim ribarskim alatima. No te podmorske konstrukcije nemaju samo ovu protektivnu funkciju, a što je potvrđeno na morskom dnu Talamonea. Ovi kameni blokovi predstavljaju i novo stanište za mnoge vrste riba koje bi se mogle ponovno vratiti, naseliti naše dno i neometano se razmnožavati – ističu u SSV.ONLUS-u.


http://www.atlantispalermo.com/gallerie/A koliko je projekt učinkovit, pokazao je prvi kontrolni uron, mjesec dana nakon polaganja ovih ‘ježeva’ koji je otkrio mnoštvo ostataka rasparanih mreža uz jednu cijelu, koju ribar- ilegalac očito nije mogao podići nakon zadjeva.


Možda bi nam ovaj primjer mogao biti inspiracija i za naša zaštićena, a ugrožena područja.