MORSKE MIJENE

Sunce ima direktan utjecaj na jačinu plime i oseke? Kako odabrati pravi trenutak za ribolov?

Boris Bulić

Do izmjene plime i oseke dolazi dva puta dnevno, odnosno točnije za 24 sata i 48 minuta more se dva puta podigne do svoje najviše točke i dva puta padne na najnižu razinu. To znači da struja plime teče 6 sati i 12 minuta od jugoistoka prema sjeverozapadu, nakon čega nastupa oseka, čije strujanje traje isto toliko vremena samo u suprotnom smjeru.



Jedna od konstanti u podmorju je kurenat ili strujanje mora koje se javlja iz više razloga, od kojih su tri najizraženija.


Prvi i najjači je definitivno Mjesec, odnosno njegova privlačna moć. Taj Zemljin satelit već pune 4,5 milijarde kruži oko naše planete u smjeru od istoka prema zapadu. Za puni obilazak mu treba 24 sata i 48 minuta zbog čega se radi nepoklapanja s trajanjem Zemaljskog dana od 24 sata, na nalazi uvijek na istom položaju na nebu. Osim što Mjesec u orbiti oko Zemlje zadržava uzajamna privlačna moć Mjeseca i Zemlje, Mjesec konstantno privlači svu vodu na Zemlji, što je naravno najizraženije na točki koja je najbliža Mjesecu.





Zbog centrifugalne sile uzrokovane rotacijom Zemlje oko svoje osi, na strani suprotnoj od one na kojoj je Mjesec također je prisutna plimna sila istog iznosa, ali suprotnog smjera.


U skladu s tim, na točkama za koje se Mjesec nalazi na horizontu, razina mora je niža upravo onoliko koliko je na plimnim točkama podignuta.


Do takve izmjene plime i oseke dolazi dva puta dnevno, odnosno točnije za 24 sata i 48 minuta more se dva puta podigne do svoje najviše točke i dva puta padne na najnižu razinu.


To znači da struja plime teče 6 sati i 12 minuta od jugoistoka prema sjeverozapadu, nakon čega nastupa oseka, čije strujanje traje isto toliko vremena samo u suprotnom smjeru.



Najizraženije, odnosno najviše plime se javljaju kad se privlačne sile Sunca i Mjeseca zbrajaju, a što se događa kada se Sunce i Mjesec nađu na približno istom pravcu, za vrijeme takozvanog sizigija. Tada Mjesec vidimo kao pun (uštap), ili ga uopće ne vidimo (mlađak), što se na moru očituje kao takozvana živa plima.



Najmanje izražene plime se događaju za vrijeme kvadratura, odnosno za vrijeme prve i posljednje četvrti kada se poklapaju visoke vode izazvane privlačnom snagom Sunca s niskim vodama izazvanim privlačnom snagom Mjeseca, što nazivamo mrtvim plimama.


Drugi razlog koji direktno utječe na smjer i jačinu strujanja je spomenuta centrifugalna sila uzrokovana stalnom rotacijom Zemlje oko vlastite osi. Zahvaljujući toj sili postoji i stalna, glavna struja koja se u našem moru na našoj obali pribraja struji plime. Zato se plimni val uvijek kreće znatno brže od vala oseke koji se mora suprotstavljati glavnoj struji.