ŽELJAN GLIGORA

Ribolovni savjeti: Nabrumajte pa budite spremni na totalno lude ulove!

Boris Bulić

Sat prije izlaska sunca ili zalaska bacite malo te smjese, bruma, i vidite reakciju. Riba će sigurno reagirati, a ako ima cipala, ušata, ili bugvi more će brzo zakuvati. Za ješku koristite crva, tijesto, kruh, dagnja, lignje ili piletinu, a kada zabacite pokušajte da vas riba ne vidi…



S Paga nam se javio Željan Gligora, strastveni ribolovac koji suvereno vlada većinom ribolovnih tehnika, od podvodnog ribolova do udičarenja. U svoje ribolove odlazi sa petnaestogodišnjim sinom koji je najmlađi hrvatski amaterski podvodni arheolog zaslužan za otkrivanje najmanje dva podmorska arheološka nalaza. Kao iskusni ribolovci imaju svoje tajne od kojih su jedan dio odlučili podijeliti i s nama. Evo što nam je Željan rekao:


– Svim ribičima koji imaju volje za loviti ribu, a nemaju suvremenu opremu za lov, preporučam ribolov iz ruke á volo. I premda je sistem jednostavan, u pitanju je iznimno zahtjevna tehnika s puno zamki – priča nam Željan.





– Prije svega, važna je pozicija. Lukobran, uvala, riva, usidreni brod u luci, sve su to potencijalno dobra mjesta za lov. Prije odlaska u ribolov se u kantu od jupolke nadrobi starog kruha, slane srdele, a može i brašna, naribanog sira, parmezana. Sat prije izlaska sunca ili zalaska bacite malo te smjese, bruma, i vidite reakciju – nastavlja Željan svoju priču.



– Riba će sigurno reagirati, a ako ima cipala, ušata, ili bugvi more će brzo zakuvati.


Tada uzmete najlon od 0,15-0,40 i na kraju vežete malu udicu. Malene ako su cipli, a ako su ušate, onda malo veću.


Za ješku koristite crva, tijesto, kruh, dagnja, lignje, piletinu, itd. Kada zabacite pokušajte da vas riba ne vidi, odnosno nemojte raditi nikakve nagle pokrete ili zvukove poput glasnog lupanja, pričanja ili svijetljenja u more. I to je uglavnom ono najbitnije s tim da uz takav pristup možete očekivati totalno lude ulove – ispričao nam je Željan Gligora.