ROCK FISHING

Ne bacajte sitnu ribu koju ulovite u pohodu na stijene. Možda mogu biti vaša ješka iz snova

Boris Bulić

Uskoro će se more zagrijati toliko da bi pregled terena s maskom svakako trebalo iskoristiti kao mogućnost. Ako se odvažite na to, tada u more nipošto ne treba ulaziti neposredno uz štapove, već treba otići barem dvadesetak metara sa strane, pa nakon ulaska u more polako i krajnje diskretno, bez urona pregledati teren s površine, te jednako diskretno i dovoljno daleko izaći iz mora.



Dnevni ribolov sa stijena je u pravilu obilježen konstantnim trzanjima i grickanjima sitne ribe zbog čega se u ribolovu fermama koriste žilavije ješke, obavezno dodatno armirane silikonskim koncem. No taj je dio dana idealan za lov sitne ribe koja nam može poslužiti kao živa ješka u toku noći, a što je idealno odraditi manjim teleskopskim štapom i plovkom. Budući da nam je potrebna što manje ozlijeđena riba, reagira se na svaki trzaj kako bismo ribu zakačili za usnu i na taj je način onemogućili da proguta ješku. Tako ulovljenu ribu treba što opreznije skinuti s udice i smjestiti u čuvaricu. Svakako bi bilo poželjno pri skidanju ribe s udice imati mokre ruke.


Ukoliko nam teren dozvoljava kretanje, uz polarizacijske naočale lako možemo pregledati dio podmorja i ustanoviti ima li smisla okušati se u varaličarenju.


U skladu s nekim općim spinnerskim postavkama, mali jiggovi bi u kratkom vremenu lako mogli nasukati više od očekivanog. Ukoliko spinnerski pohod podrazumijeva udaljavanje od štapova u fermi, svakako treba provjeriti da li je nosač štapova dobro usidren i da li su kočnice na rolama dovoljno otpuštene. Ne bi bilo loše dodatno sidriti i štapove vezujući ih kraćim konopcem za najbliži kameni izdanak.




Naravno, kada se more još malo zagrije, pregled terena s maskom bi svakako trebalo iskoristiti kao mogućnost. Ako se odvažite na to, tada u more nipošto ne treba ulaziti neposredno uz štapove, već treba otići barem dvadesetak metara sa strane, pa nakon ulaska u more polako i krajnje diskretno, bez urona pregledati teren s površine, te jednako diskretno i dovoljno daleko izaći iz mora.


Pa iako dnevni ribolov može biti i produktivan i zanimljiv, najinteresantnije ribolovno razdoblje nastupa sa zalazom sunca. Osim činjenice da su od trenutka kada sunce dotakne horizont pa do idućeg jutra kada se ponovo ukaže, ribolovni uvjeti uistinu specifični, noćni ribolov ima i poseban ‘miris’ avanture koji nam draška ona rudimentarna čula potičući nas na istraživanje vlastitih granica.


Padanjem mraka, situacija se mijenja. Sitnija se riba povlači, dok se krupni predatori upravo tada iskradaju iz svojih skrovišta u potrazi za svime što je jestivo.