ODRŽAVANJE OPREME

Možete li se pouzdati u svoju opremu? Pravo je vrijeme da tome posvetite malo pažnje, a mi imamo par savjeta

Boris Bulić

O kvaliteti i ispravnosti ribolovne opreme često ovisi konačan ribolovi ishod. Da bi oprema bila krajnje funkcionalna zahtijeva održavanje koje na kraju krajeva i ne oduzima previše vremena i uopće nije komplicirano.



Mnogi se morski ribolovci pitaju kako održavati opremu. Treba li je nakon svakog ribolova tuširati, podmazivati, brisati…


Naravno, ukoliko je u pitanju bio ‘prljav’ ribolov, primjerice ribolov sa srdelom kao ješkom u kojem je bilo puno iznutrica i krvi, opremu ni valjalo očistit od nečistoća i prebrisati vlažnom krpom pa je ostaviti na prozračnom mjestu da se osuši.


I dok role zahtijevaju povremen servise štapovi su nešto jednostavniji za održavanje. Potrebno ih je oprati u otopini blagog deterdženta, te temeljito istuširati i osušiti. Nakon toga ih je poželjno premazati sredstvom za laštenje namještaja što će spriječiti lijepljenje strune za štap pri ribolovu po kišnom i vlažnom vremenu.


Pribor nakon ribolova treba oprati, obrisati i ostaviti da se suši




Ukoliko je neki od provodnika oštećen, potrebno ga je zamijeniti. To nije težak posao. U svakom opremljenijem ribomaterijalu se može naći “kit” za reparaciju, koji sadrži konac i lak, a trenutno ljepilo se može kupiti u skoro svakoj prodavaonici. Osim toga većina ribomaterijala pruža uslugu zamjene provodnika


Od ostalih dijelova udičarske ribolovne opreme podložnih koroziji ostale su samo udice, varalice, alke, olovnice i vrtuljci.


Udice se ne održavaju, već mijenjaju, Naravno, ako se radi o dvokukim ili trokukim udicama na varalicama, potrebno ih je nakon korištenja isprati pod mlazom vode i čim prije osušiti te lagano namastiti, idealno neki sredstvom kao što je WD-40.


Olovnice će promjenom boje završiti svoju oksidaciju čime se zapravo štite od nastavka oksidiranja, pa ih ne treba tretirati.


Ova se varalica očito nije isprala nakon zadnjeg ribolova


Zavisno od izvedbe i materijala, vrtuljci su više ili manje osjetljivi na koroziju. Skuplji modeli koji imaju integrirane ležajeve treba nakon upotrebe oprati i namastiti dok se jeftinije verzije vrte dok izdrže. Naravno da će savjesniji ribolovci izmijeniti cijeli sistem pogotovo kada npr. panulom love krupniju ribu poput gofa ili lice. Gubitak lovine zbog nagriženog vrtuljka ili oštećene udice je ipak prevelika glupost koju savjestan ribolovac sebi nikada ne dozvoljava.