PODVODNI RIBOLOV

Mateo Popić: Noću ugore lovim udicom, a danju puškom!

Zimi, kad je more hladno i siromašno ulovima, ovaj zmijoliki grabežljivac često zna popravit ribolovni dan. No i u toplijem dijelu godine ga ne treba zaobići kao lovinu, dijelom zbog borbenosti koja je uvijek izazov, a dijelom zbog posebnog okusa koji je nezaobilazan sastavni dio svakog dobrog brudeta.



Zimi se ugori nalaze u plićem moru, ljeti u nešto dubljem.


Udicom ga se lovi noću jer je ugor strvinar i noćni ‘šetač’. Lovi ga se okolo brakova i na pozicijama na kojima ima kamenja, ali u sidrenju uvijek treba paziti da se ne stane pre blizu škrapama jer će često, netom ulovljen, potražiti zaklon u prvoj rupi. Velike udice nisu mu prepreka jer ugor guta sve šta mu se nađe na putu. Sajla je imperativ jer ima puno sitnih zubi i jaku čeljust tako da će najlon lako pregristi. Za ješku će odlično poslužiti sardela svježa, šarun ili bilo koja druga riba.


MIRNA RIBA


U lovu podvodnom puškom ugora se često lako može naći. Omiljeno prebivalište su mu ‘sirići’ brakova, olupine, ploče i korice, koje leže na pijesku. Tu si on iskopa rupu u kojoj danju boravi, često i više uzastopnih dana. Voli se on zavući i u cijevi na blatu koje je,kad se na njih naiđe,poželjno markirat u GPS, radi budućeg lakšeg pronalaska.
Dok podvodni ribolovac pretražuje rupe u potrazi za plemenitim šparidima, šargima, kavalima ili tabinjama, često naleti na ugora kako ga potpuno smireno gleda. Naime, ugor ne doživljava ribolovca kao prijetnju ili opasnost. Prilikom ispaljivanja strijele uvijek treba obratiti pažnju na konformaciju rupe i računati kako ga izvući ako ga se ne usmrti prvim pogotkom.


DVA POGOTKA




Za ovakav lov kombiniram laštikaču od 75 centimetara sa tahitianom, i kratku laštikaču od 55 centimetara. Najbolje ga je gađat ‘na ražanj’ dva prsta iza oka. Treba ga pokušati odmah izvaditi iz rupe i iskoristiti faktor iznenađenja dok je riba još u šoku. Ugor se u rupi uvijek drži svojim dugim repom,tako da je, ako nismo sigurni u efekt prvog pogotka, prije pokušaja izvlačenja, najbolje preventivno osigurati ribu drugim pogotkom.


Izvlačenje velikih ugora težine 8 ili 10 kilograma pa i više, na većim dubinama nije nimalo lagan posao jer se troši jako puno snage pri čemu je ronilac u svakom novom uronu osjetno slabiji.


I premda pod maskom, pogotovo manje iskusnim roniocima, i manji ugori znaju izgledati kao poželjna lovina, trebalo bi ih puštat jer nijedan ispod 3 kilograma nije zanimljiv ni za lov, a ni za jelo.