SPINNING

Lovite li uspješno topwater tehnikama ili ih izbjegavate? Donosimo savjete za bolje spinnerske rezultate

Boris Bulić

Ukoliko je riba neodlučna, a prati varalicu, zastoj u povlačenju će je svakako zbuniti i povećati njenu neodlučnost, no u trenutku kada se varalica nakon zastoja ponovo pokrene, riba će ukoliko je do tada bila neodlučna, u 90 posto slučajeva strelovito i bez zadrške napasti…



Malo je varalica koje se mogu kvalitetno voditi u plitkom moru. Od svih tipova, najlakše se vode površinske zare. To su plivajuće varalice koje nemaju nikakav stabilizator zbog kojeg bi uranjale ili teturale već se po površini najčešće vode standardno provjereno lovnom tehnikom poznatom pod nazivom walk the dog. Kod ove se tehnike nakon izbačaja varalica privlači uz specifične pokrete štapa kojima se postiže da se vrh, odnosno glava varalice pokreće lijevo-desno što u povlačenju ostavlja cik-cak trag. Na taj se način ostavlja dojam ranjene i dezorijentirane ribe koja se ne može odlijepiti od površine što je svim predatorima itekakav okidač za napad.



U zavisnosti od vremenskih uvjeta različitim se bojama ostvaruje različiti stupanj lovnosti. Kod vedrog vremena i jako bistrog mora najlovnije su prozirne, transparentne varalice s diskretnim hologramskim uzorcima. Kod oblačnog vremena i mutnog mora lovnije su kontrastne boje poput žute ili narančaste, sa žarko crvenim detaljima, dok su u uvjetima sumraka najlovniji svijetli, čak i potpuno bijeli modeli.




Što se ozvučenosti tiče, diskretno kuckajućim varalicama se mogu ostvariti malo bolji rezultati no tu treba biti oprezan i ne pretjerivati. Jako zveketave varalice mogu u osjetljivim uvjetima imati kontraproduktivan efekt.


Od wobblera treba odabrati dalekometne i plitkouranjajuće modele koji imaju laganu i mekanu akciju. Izrazito nervozna trešnja, baš kao i previše kuckanja umjesto privući, lako može odbiti ribu.


Idealan model je Rapalin Original kojim ćemo bez obzira na korištenu dimenziju postići željeni učinak.


Ukoliko se lovi u moru dubljem od pola metra dobro je koristiti suspending inačice. Naime, u povlačenju je poželjno praviti zastoje u kojima varalica miruje. Ukoliko je riba neodlučna, a prati varalicu, takav zastoj u povlačenju će je svakako zbuniti i povećati njenu neodlučnost, no u trenutku kada se varalica nakon zastoja ponovo pokrene, riba će ukoliko je do tada bila neodlučna, u 90 posto slučajeva strelovito i bez zadrške napasti.


Kod plivajućih modela koji u povlačenju uranjaju dublje od 20 centimetara ovakva je taktika neizvodiva.


Osim zara i wobblera, vrlo su lovni i silikonci kod kojih pak postoji cijela šuma modela primjenjivih u lovu na plitkim terenima. Mogu se koristiti u kombinaciji s laganim jigg glavama ali i bez njih, neopterećeni i naoružani samo s udicom.


Posebno su se lovnima pokazali najnoviji Berkleyevi modeli iz serije Power Bait s vodoravno položenim repom.



Opterećene silikonce treba povlačiti kombiniranim tehnikama, od pravolinijskih povlačenja preko twich cimanja, do sporog shad poniranja. Isto tako, ako koristimo veće neopterećene modele možemo ih voditi sporom walk the dog tehnikom. Što se kolorita tiče , pravila su ista kao i kod tvrdih varalica.


Budući da se lov odvija u plitkom moru praktičnije od podmetača su vodonepropusne čizme u kojima ćete moći zagaziti u plićak i rukom prihvatiti nasukanu ribu.


A ako se do sada niste okušali u ovakvom lovu, krajnje je vrijeme da to pokušate. I kad nasučete svoju prvu lovinu i doživite gušt ulova ostvarenog sporim i plitkim varanjem trenutno će vam postati jasno zbog čega sve više ribolovaca lovi upravo na ovaj način.