LOV UŠATA

Lovite li ušate? A koristite li tehniku propadanja ili ih lovite pomoću plovka?

Boris Bulić

Sistem treba pustiti da polagano tone, ali ne dublje od pet do šest metara. Ukoliko se ne dobije griz u samom tonjenju, tada sistem treba polako privlačiti sebi. Ako se pak naiđe na ribu, u sljedećem zabačaju je treba potražiti na istoj ili malo većoj daljini, ali nešto bliže površini jer se ušate u hranjenju dižu bliže površini. Naravno, takav je sistem potpuno neotežan.



Ušata je riba koja se drži jata, ali je često nalazimo i kao samotara. Iako je najbrojnija do 30 metara, zalazi i do 70 metara dubine. Prisutna je duž cijele naše obale, no najbrojnija je oko obala vanjskih otoka. Nalazimo je i dalje od obale, ali tada u pravilu, uvijek uz brakove. Bira hridinasta dna obrasla posidonijom pri čemu se drži sredine dna, mada često noću,  dopliva i pod samu površinu.


Ukoliko se odlučite za lov ušata tehnikom propadanja, ješka može biti dagnja, srdela, crvići, piletina, kruh…


Štap za lov ušata ne bi trebao biti kraći od tri metra. Bolognese ili match će biti više nego dobar izbor, ali jednako tako može poslužiti i bilo koji drugi lakši model vršne progresivne akcije, težine izbačaja ne preko 30 grama.




Rola može biti bilo koja manja, usklađena s težinom i dužinom štapa, prijenosa barem 5:1 pri čemu kapacitet ne treba biti iznad 0,25mm/100 m.


Ukoliko lovimo bez plovka postupak je identičan lovu tunjicom preko prsta, s tim da aktivnost riba i trzaje detektiramo napinjanjem strune i savijanjem vrha. Upravo zato, nakon zabacivanja sistema u more, strunu treba zategnuti i održavati je napetom kako bismo na vrijeme uočili napinjanje i po potrebi kontrirali.



Sistem treba pustiti da polagano tone, ali ne dublje od pet do šest metara. Ukoliko se ne dobije griz u samom tonjenju, tada sistem treba polako privlačiti sebi. Ako se pak naiđe na ribu, u sljedećem zabačaju je treba potražiti na istoj ili malo većoj daljini, ali nešto bliže površini jer se ušate u hranjenju dižu bliže površini.


Naravno, takav je sistem potpuno neotežan.


Ukoliko se odlučite za lov plovkom, odberite model koji može primiti starletu jer se ušate love uglavnom noću. Budući da se lovna zona ponekad nalazi i na pet do šest metara ispod površine, idealne su klizne izvedbe. S kliznim plovcima se može loviti na većim dubinama pri čemu je prilikom zabacivanja plovak neposredno uz predvez što omogućuje lakše i preciznije zabacivanje. Olovno opterećenje ne bi trebalo biti iznad 5 grama što naravno, mora biti usklađeno s nosivošću plovka. Predvez se formira kao i kod opisanog lova tunjicom, od dvije prame nejednake dužine.


Ušate u trzanju plovak potpuno potapaju bez ikakvih prethodnih čupkanja ili zanošenja tako da nema nikakvih dvojbi oko pravovremene kontre. Kontrirati treba energično, oštrim trzajem, i to na svako potapanje plovka.