LIGHT SPINNING

Lovite li silikoncima? Montirate li udice sami ili kupujete već armane modele?

Boris Bulić

Ukoliko silikonska varalica nema već integrirane udice, na iste modele i veličine najjednostavnijih silikonskih varalica mogu se montirati različite veličine udica uz različite težine olovnih glava što otvara vrlo široku paletu kombinacija. Tako se u zavisnosti od odabrane kombinacije ista se varalica može povlačiti različitom brzinom i različitim načinima.



Pored običnih ‘praznih’ silikonaca postoje i modeli koji su već naoružani s jednom ili dvije udice od kojih je jednokuka najčešće smještena na leđima dok je druga trokuka smještena s trbušne strane. Osnovni nedostatak takvih modela je njihova uporabna ograničenost.


Naime, dok je ribolovac s takvim kompletiranim modelima osuđen na njihovo korištenje isključivo u obliku u kojem ih je kupio, s ‘golim’ modelima može ostvariti različite montaže i prezentacije. Na iste modele i veličine najjednostavnijih silikonskih varalica mogu se montirati različite veličine udica uz različite težine olovnih glava što otvara vrlo široku paletu kombinacija.


U zavisnosti od odabrane kombinacije ista se varalica može povlačiti različitom brzinom i različitim načinima.





Pojedini modeli poput raglou, shad ili curly tail silikonaca mogu izgledati vrlo provokativno i pri jednoličnom pravolinijskom povlačenju dok shad varalice ostvaruju svoju najprovokativniju akciju kada se povlače kratkim i oštrim pokretima nakon kojih ih se pušta da potonu na početnu lovnu dubinu. U tom tonjenju njihov koso zarezan rep ostvaruje vrlo provokativne vibracije.


Ostale ribolike ili pak apstraktne hidrodinamične inačice zahtijevaju malo vještine u povlačenju koja im treba udahnuti život. Neposredno nakon izbačaja štap valja postaviti vrhom prema dolje. Nakon što varalica dospije na lovnu dubinu povlači se oštrim kratkim pokretima štapa prema dolje, odnosno prema nogama ribolovca. Za to se vrijeme struna postepeno namata, a pokretima štapa lijevo i desno od linije povlačenja, varalica ostvaruje drhtave trzaje koji nalikuju na loš bijeg lakog plijena.


Naravno, uz te osnovne pokrete, povremeno se zastaje, brže namata ili pak u potpunosti staje, sve u zavisnosti od terena i lovine.