SPINNERSKI TRIKOVI

Lovite li noću? Evo nekoliko savjeta i spinnerskih trikova

Boris Bulić

Spoj predveza i osnove se ostvaruje čvorom kojeg u trenutku prolaska preko provodnika lako možemo čuti i osjetiti. Za lov u takvim uvjetima je prilikom formiranja čvora poželjno ostaviti malo duži 'rep' na čvoru kako bi ga jasnije mogli čuti. Takav indikator će nas uvijek na vrijeme upozoriti da prestanemo s okretanjem ručice.



Važan detalj koji je mnogog varaličara koštao vršnog segmenta štapa je nevidljivost varalice u uvjetima noćnog varaličarenja. Naime, prilikom varaličarenja ‘na slijepo’ u mrklom mraku, teško je u svakom trenutku ocijeniti gdje se nalazi varalica.


Zbog toga se često događa da varalicu dovučemo do vrha štapa i prije nego toga postanemo svjesni slomimo vršni segment. To je posebno izraženo kod varaličarenja teleskopskim modelima udruženima s malim spin ili match rolama brzog prijenosa.


A da bi to izbjegli, dovoljno je osluškivati. Naime, bez obzira da li za osnovnu strunu koristimo najlonski monofil ili upredenicu, predvez u dužini od minimalno jednog metra uvijek bi trebao biti od fluorokarbona.




Spoj predveza i osnove se ostvaruje čvorom kojeg u trenutku prolaska preko provodnika lako možemo čuti i osjetiti. Za lov u takvim uvjetima je prilikom formiranja čvora poželjno ostaviti malo duži ‘rep’ na čvoru kako bi ga jasnije mogli čuti. Takav indikator će nas uvijek na vrijeme upozoriti da prestanemo s okretanjem ručice.


Naravno, predvez ne smije biti predug kako nam taj čvor ne bi otežao zabačaj.


A izmjenu varalica najlakše ćemo izvesti ako se poslužimo mikro kopčama, naravno, onima čija je deklarativna nosivost provjereno pouzdana. Vezivanje takve kopče na kraj predveza omogućuje laku i brzu izmjenu varalica bez nepotrebnog gubitka vremena.