LOV KANTARA

Lovite li ikada kantara kao ciljanu vrstu? Evo što morate napraviti

Boris Bulić

Premda se može loviti i 'na slijepo', kantare je uvijek bolje potražiti pomoću sondera. Iako ih nećemo vidjeti kao izdvojene ikonice riba, svi kameniti tereni koji se naglo uzdižu ili padaju su potencijalne pošte za kantara. A brum je stavka koju bi svakako trebalo ukomponirati u ribolov…



Kantara se može loviti tijekom cijele godine, ali kao i sve druge ljuskavke znatno uspješnije u toplim mjesecima, danju i noću podjednako, po tihom vremenu i mirnom moru, s laganim zapadnim vjetrovima.


Pribor za ribolov kantara iz barke nije teško složiti. Identičan je uobičajenom priboru za lov bijele ribe na kamenitom dnu.


Idealan štap za ovakav ribolov je štap dužine 2,7 do 3 metra, teleskopske izvedbe s izmjenjivim vrhovima, akcije 60 do 80 grama, odnosno 80 do 120 grama ako se lovi na dubinama preko 60 metara. Iako su štapovi veće gramaže primjenjivi i na manjim dubinama, s takvim štapovima užitak zamaranja i izvlačenja manjih primjeraka izostaje.





Rola za ovakav ribolov mora biti prvenstveno snažna, s pouzdanom i lako dostupnom kočnicom. Kapacitet role bi trebao biti barem 100 metara 0,40 milimetarske strune.


Najprimjerenija struna za ovakav ribolov je upredenica malog promjera, ne iznad 0,18 milimetara. Predvez je obavezno fluorokarbonski s osnovom promjera 0,30 i pramama dužine od 40 do 60 centimetara promjera 0,28 milimetara. Najdonja se prama u pravilu uvijek vezuje neposredno iznad olovnice tako da lovi na dnu.


Budući da kantar ima mala usta širina luka udica ne bi trebala prelaziti 15 milimetara. Pritom su modeli s kratkim vratom uvijek ispred klasičnih udica dugog vrata. Osnovni je razlog u lakšem sakrivanju udice u ješki.


Olovnica se nalazi na kraju osnove predveza, a težinom se kreće od 60 do 100 grama, zavisno od dubine na kojoj lovimo. Idealan oblik je oblik suze jer ne stvara vibracije prilikom izvlačenja.


Premda se može loviti i ‘na slijepo’, kantare je uvijek bolje potražiti pomoću sondera. Iako ih nećemo vidjeti kao izdvojene ikonice riba, svi kameniti tereni koji se naglo uzdižu ili padaju su potencijalne pošte za kantara. Brum je stavka koju bi svakako trebalo ukomponirati u ribolov kantara jer su rezultati tada neusporedivo jači i bolji. Brumati se može kaveznom hranilicom koja se spušta i povremeno protresa neposredno iznad dna no jednako učinkovita može biti i obična mrežica ispunjena ribljim otpacima, najbolje skašenim ili mljevenim srdelama. Bez obzira za kakav se pristup odlučili, brum je poželjno spustiti na nekom debljem najlonskom monofilu neutralne boje. Naime, spuštanje bruma pomoću konopa je ravno spuštanju ‘plašila’ kakva se koriste u ribolovu nekim mrežnim alatima, od čega riba u pravilu bježi.



Sidriti se treba tako da spušteno sidro ostane daleko od barke. Nakon što dotakne dno, potrebno je otpustiti barem još trećinu dužine dubine. To znači da bi, ako se lovi na dubini od 60 metara, nakon što sidro dotakne dno, bilo idealno otpustiti još 20 metara konopa. To što će se barka vrtjeti na opuštenom, konopu ne bi trebao biti problem, jer kantari nisu ribe koje se slijepo drže zaklona.


Kantar je izrazito proždrljiv, pa će pohlepno nasrnuti na sve što mu se učini jestivim, pri čemu uopće nije izbirljiv. S jednakim će tekom progutati kakvu napola raspadnutu školjku kao i krak žive lignje.