RIBOLOVNI PRIBOR

Koristite li u ribolovu stacionarne role ili multiplikatore? Možda vam ovo pomogne u dvojbi

Boris Bulić

Kod stacionarnih rola prilikom namatanja kalem sa strunom miruje dok rotor s vodilicom strune, slažući strunu u pravilnim namotajima, rotira oko kalema koji se istovremeno podiže i spušta. A za razliku od stacionarnih rola, kod multiplikatora miruje kućište dok se okretanjem pogonske ručice okreće kalem namatajući strunu na sebe…



Kada bi na vagu stavili s jedne strane užitak u neposrednom kontaktu s ribom u tradicionalnom ribolovu rukom iz barke, a s druge strane praktičnost lova sa štapom i rolom, prevagu bi uvjerljivo, unatoč uistinu velikom užitku, odnijela praktičnost koju nudi suvremeni ribolov.


Za razliku od ribolova rukom iz barke, kod lova štapom i rolom struna je uvijek na okupu uredno posložena, zahvaljujući čemu je mršenje i mehaničko oštećivanje strune svedeno na najmanji mogući minimum. U slučaju preopterećenja, kočnica će na roli proklizati uspješno čuvajući strunu od pucanja. Osim toga, neke su tehnike ribolova iz barke poput vertical jigginga ili suvremenog big game fishinga bez korištenja štapa i role neizvodive.





A role za ribolov iz barke možemo podijeliti na dvije osnovne grupe – stacionarne role i multiplikatore. Razlika među njima je već na prvi pogled očita, no ono što ih uistinu čini različitima nije toliko izgled koliko princip rada. Kod stacionarnih rola prilikom namatanja kalem sa strunom miruje dok rotor s vodilicom strune, slažući strunu u pravilnim namotajima, rotira oko kalema koji se istovremeno podiže i spušta. Kod prvih je rola to sinkrono podizanje i spuštanje rotora obavljao klasični kulisni mehanizam koji je danas zamijenjen worm-shaft mehanizmom, dok su najsuvremeniji modeli opremljeni S-Curve oscillation mehanizmom kojim je postignuto izuzetno precizno slaganje strune.


Za razliku od stacionarnih rola, kod multiplikatora miruje kućište dok se okretanjem pogonske ručice okreće kalem namatajući strunu na sebe. Zahvaljujući takvom prijenosu, multiplikatori imaju znatno veću snagu od stacionarnih rola, pa se zato i koriste u tehnikama koje traže velika opterećenja.