RIBLJE VRSTE – MODRAC

Koliko velike udice koristite u lovu modraca? Evo što morate znati o ovoj vrsti kako bi imali više uspjeha u ribolovu

Boris Bulić

Najviše se modraca izlovi raznim mrežama stajaćicama dok se u sportskom ribolovu love klasičnim kančenicama kao i omecima različitih konstrukcija. Jedan od osnovnih preduvjeta za uspješan lov su tanke prame i sitne udice…



Mužjaci modraca dosegnu 25, a ženke 21 centimetar dužine. Mogu težiti do 0,25 kilograma, no prosječna lovna težina je 0,08 kilograma.


Tijelo mu je skladno građeno. Prsne peraje su nešto razvijenije od ostalih, a hrbat je malo povijen, što kod starijih riba ostavlja dojam grbavosti.


Boje je modrikastoolovno-smeđe ili smeđe-zelenkaste, koja prema trbuhu prelazi u sivosrebrnkastu ili žućkastosivu. Na boku ima karakterističnu crnu kvadratnu mrlju. Iskričavo-plavkasto je ispjegan, a u doba mrijesta mužjaci se oblače u svadbeno ruho isprugano svijetloplavim prugicama.




Na gornjem dijelu tijela ima pet do šest nejasnih smeđkastih pruga položenih od glave prema repu.


Ima karakteristična usta koja se mogu znatno produžiti prema naprijed.


Modraca nalazimo duž cijelog Jadrana na dubinama od 10 do 130 metara nad tvrdim i obraštenim dnom.


Živi u jatima i hrani se uglavnom planktonom, ali rado pojede i ostalu sitniju hranu.


Postaje spolno zreo s 10,3 centimetra.


Mrijesti se tijekom ljeta i prvog dijela jeseni kada traži mekše dno obraslo posidonijom. Zbog rovanja jamica po dnu usta mu postaju blijeda i ostrugana. Ukoliko se za vrijeme mrijesta iz nekog razloga uplaši, napušta to područje za duže vrijeme.



Najviše se modraca izlovi raznim mrežama stajaćicama dok se u sportskom ribolovu love klasičnim kančenicama kao i omecima različitih konstrukcija. Preduvjet za uspješan lov su tanke prame i sitne udice širine luka do 7 milimetara. Od ješke je najpraktičnije koristiti crviće ili lignje izrezane na tanke trakice.


Ostali hrvatski nazivi za modraca su koc, kotac, majstor, praz, prč, samur i tragalj.