RIBOLOVNE TEHNIKE – SABIKI

Kojom brzinom i na kojoj udaljenosti povlačite tursku panulu? Evo što trebate napraviti kako bi imali više uspjeha

Boris Bulić

Sabiki ili turska panula je namijenjena prvenstveno lokardama, skušama i šarunima, no na njih će se rado zaletjeti i sve druge vrste koje se nađu u lovnom prostoru od 20 do 40 metara dubine gdje se sabiki najčešće povlači, posebno ušate, iglice, lampuge ili lice. I dok plavi trio odlično reagira na zbijenije i kraće prame, za ušate bi prame trebale biti malo duže i udaljenije.



Jedna od panulaških konstrukcija koja donekle objedinjuje elemente lagane površinske i teške dubinske panule je popularni sabiki ili turska panula koja kao olovno opterećenje koristi olovnicu u obliku torpeda.


Osnova sabikija izvedena je od strune promjera do 0,60 milimetara, dok je sam završetak konstruiran od više prama naoružanih udicama s raznobojnim lamelastim čupicama, perjem i perlama. Torpedo se nalazi uvijek na kraju sistema.


Ova je panula namijenjena prvenstveno lokardama, skušama i šarunima, no na njih će se rado zaletjeti i sve druge vrste koje se nađu u lovnom prostoru od 20 do 40 metara dubine gdje se sabiki najčešće povlači, posebno ušate, iglice, lampuge ili lice.




I dok plavi trio odlično reagira na zbijenije i kraće prame duge 5 do najviše 15 centimetara i jednako toliko udaljene, za ušate bi prame trebale biti malo duže i udaljenije.


Sabiki se povlači za barkom na udaljenosti od 30 do 60 metara prosječnom brzinom od oko dvije milje.


Tajna uspjeha sabikija je u privlačnoj lelujavosti šareno okićenih udica koje vrlo vjerno oponašaju izgubljene manje ribe izdvojene iz velikog jata, a što svim predatorima uvijek predstavlja lak plijen.



Gotovi predvezi za sabiki mogu se kupiti u svakom ribomaterijalu po manje-više pristupačnim cijenama, no za razliku od većine ostalih varalica, sabiki se na jednostavan način prema vlastitom ukusu može izraditi i u kućnoj radinosti.


U zavisnosti od očekivane veličine lovine i korištenog olovnog opterećenja, koristi se struna različitog promjera i nosivosti, no generalno gledano, taj se raspon kreće od 0,30 do 0, 60 milimetara.


Veličina je udica također ovisna o veličini ribe koju lovimo. Tako se za ušate koriste sasvim male udice širine luka oko 10 milimetara, dok je za lov krupnijih šaruna i palamida primjerenija udica širine luka i do 20 milimetara.