Ribolovne tehnike

Kakve tehnike koristite u noćnom obalnom ribolovu?

Boris Bulić

Osim lova klasičnim fermama, loviti se može i sa brojnim montažama žive ješke koja se ulovila tijekom dana. Lovina su u ovom slučaju psi, škrpine, tabinje, uz sve ostale standardne noćne predatore. Ipak, ono što je po mnogima kruna noćnog ribolova, nije ni ferma, ni plovak, ni spinning, već ribolov á volo.



Prva i osnovna stvar koja je padanjem mraka potrebna nije ni kvalitetna udica ni dobar štap, već pouzdano svjetlo. Noć provedena na stijenama bez adekvatne rasvjete je ekstremno pogibeljan poduhvat. Najpraktičnije svjetiljke su one najlakše koje se preko elastičnog remena postavljaju na glavu, takozvane čeone ili naglavne svjetiljke koje uz baterijsko napajanje i razumno korištenje mogu trajati i više dana.


A lovina kakvu možemo očekivati u noćnom ribolovu na fermu je prilično šarolika. Noću svoja skrovišta u potrazi za hranom napuštaju brojne pridnene vrste poput ugora, mačaka i murina, kojima srećom debljina i prozirnost predveza nikada nisu smetali. Naime, zahvaljujući svom specifično jakom čeljusnom aparatu, ugor s lakoćom pregriza i najdeblji najlonski monofil, zbog čega je poželjno završetke predveza metalizirati. Najlonske monofile i fluorokarbonske strune valja zamijeniti sajlicama čime ćemo uspješno doskočiti pregriženim predvezima.


No postavljanjem sajlica odbijaju se vrste poput uvijek cijenjenih i traženih fratara kojima ovakva vrsta predveza itekako smeta.




Najčešće rješenje kojem pribjegava većina zaljubljenika u ovakav način ribolova je aktivna straža nad štapovima uz korištenje klasičnih fluorokarbonskih predveza. Reagirati treba na svaki pomak, te na taj način kačeći ih za usta spriječiti ugore da gutaju ješku i pregrizaju strune.


Ovakav pristup zasigurno povećava količinu ostavljenog pribora u moru, no isto tako povećava i šanse za ulov kakve kvalitetnije ribe.


Osim lova klasičnim fermama, loviti se može i sa brojnim montažama žive ješke koja se ulovila tijekom dana. Lovina su u ovom slučaju psi, škrpine, tabinje, uz sve ostale standardne noćne predatore.


Ipak, ono što je po mnogima kruna noćnog ribolova, nije ni ferma, ni plovak, ni spinning, već ribolov á volo. Premda postoje razne montaže kojima se u ovoj tehnici pokušava doskočiti noćnim lovcima, najčešća je ona u kojoj se riba ili komad ribe na jednoj udici, na dužem fluorokarbonskom predvezu, bez dodatnog opterećenja izbacuje u lovnu zonu te se prepušta kurentu.