PANULAŠKI ŠTAPOVI

Kakve štapove koristite u panuli – panulaške ili jigerske?

Boris Bulić

Premda se akcija ovih štapova uglavnom izražava u gramima, na tržištu je sve više modela čija je akcija izražena u librama. Osim toga, zbog slične konstrukcije, mnogi panulaši u panuli koriste pilk ili jigg štapove, pogotovo kad su na meti krupnije ribe.



Panulaški su štapovi u odnosu na većinu ostalih štapova, kratki, najčešće duljine od 1,80 do 2,10 metara. Uglavnom su jednodijelne ili dvodijelne izvedbe pri čemu je spoj ili na polovici štapa ili pak, što je sve češći slučaj, neposredno iznad rukohvata čime se performanse dvodijelnih modela gotovo izjednačuju s performansama jednodijelnih.


Većina panulaških štapova ima završetak s križnim utorom za oslonac u borbenom pojasu ili pozicioniranje u brodskom nosaču štapa.


Premda se akcija ovih štapova uglavnom izražava u gramima, na tržištu je sve više modela čija je akcija izražena u librama. Osim toga, zbog slične konstrukcije, mnogi panulaši u panuli koriste pilk ili jigg štapove, pogotovo kad su na meti krupnije ribe. Naime, ovi štapovi zbog izuzetno izdržljivog blanka s lakoćom svladavaju i najveće ribe ne dopuštajući im svojim opružnim otporom ni malo predaha što u kratkom vremenu izmori i najžilavijeg predatora.




Budući da big game fishing uz drifting, kao najčešće korištenu disciplinu, poznaje i trolling, odnosno pučinsku panulu, posebni štapovi za panulu tuna i ostalih velikih pučinskih predatora ne postoje kao zasebna kategorija već se u tu svrhu koriste klasični štapovi za big game fishing.


Pritom se često koriste outriggeri kojima je uloga razvlačenje pribora, odnosno međusobno distanciranje panulaških sistema. To su dugi štapovi bez provodnika ali zato sa sajlom po dužini blanka na koju se povlačenjem preko koloturnika pozicioniraju štipaljke koje drže osnovnu strunu. Kada dođe do ribljeg poteza, osnovna se struna usljed sile zatezanja izvlači iz štipaljke, nakon čega ribolovac ima ribu na štapu bez daljnjeg kontakta s outriggerom.