RIBOLOVNI PRIBOR

Kako ugađate zategnutost kočnice na roli? Evo nekoliko praktičnih detalja o funkcionalnosti rola

Boris Bulić

Pojedini modeli uz prednju i stražnju kočnicu imaju i borbenu kočnicu koja je u obliku prstena s polugom smještena najčešće neposredno iznad stražnje. Ona omogućuje brže upravljanje stražnjom kočnicom. Jednostavnim potiskivanjem poluge u lijevo kočnicu popuštamo, a zakretanjem u desno je zatežemo.



Bez obzira na tip i smještaj kočnice, pritegnutost kočnice uvijek ugađamo tako da strunu provučemo kroz sve provodnike štapa te simuliranjem željenog ili očekivanog opterećenja određujemo stupanj zategnutosti kočione opruge.


Izvlačenje strune direktno iz role rijetko kada odgovara realnom opterećenju u lovu, pa na taj način ugođena zategnutost kočnice vrlo često rezultira pucanjem sistema ili gubitkom lovine.





Pojedini modeli uz prednju i stražnju kočnicu imaju i borbenu kočnicu koja je u obliku prstena s polugom smještena najčešće neposredno iznad stražnje. Ona omogućuje brže upravljanje stražnjom kočnicom. Jednostavnim potiskivanjem poluge u lijevo kočnicu popuštamo, a zakretanjem u desno je zatežemo. Iako su role s ovakvom kočnicom namijenjene ponajprije varaličarenju, mnogi ih ribolovci koriste i u drugim tehnikama poput kančenice ili lagane panule.


A prijenosni omjer (gear ratio) je kod svih rola označen s dva broja, pri čemu prvi broj označava broj okretaj rotora, a drugi broj okretaja ručice.


Tako omjer 5,0:1 znači da će se za jedan okret pogonske ručice rotor okrenuti pet puta. U principu, što je prijenosni omjer veći, to je i brzina role u namatanju veća.


Idealan prijenosni omjer za rolu namijenjenu ribolovu iz barke je od 4:1 do 4,5:1.



Pojedini modeli rola namijenjeni dubinskom kančarenju radi lakšeg rukovanja nemaju cjelovitu preklopnu oprugu, već samo roler. Budući da u takvom lovu struna nikada nije opuštena, praktično je bilo eliminirati osjetljivi zglobni mehanizam ramena i preklopnu oprugu. Za otpuštanje je dovoljno strunu izvući ispod rolera i pustiti je da se odmata, dok je za lovni položaj strunu potrebno samo umetnuti pod roler.


Neke su specijalizirane role otišle korak dalje eliminirajući mogućnost okretanja rotora u drugu stranu, pa se kod takvih rola rotor okreće samo u smjeru namatanja.