
Ukoliko je dovoljno velika, može se rezati na fete i peći na roštilju. Ukoliko su primjerci manji, do kilogram i pol težine, najbolje ih je filetirati, pa tako izvučene polovice položiti na gradele kožom prema dolje. A marinirana palamida je posebno ukusna…
povezane vijesti
Da bi palamida bila ukusna, bez obzira na način na koji je zakačena kukom i količinu izgubljene krvi tijekom izvlačenja, palamidu je odmah po ulovu potrebno otkrviti.
Kod većih je primjeraka oštrim nožem potrebno zarezati okomito, od leđa prema trbuhu, na polovici ‘otiska’ grudne peraje. Na taj će način iz ribe izaći najveća količina krvi što je jako važno radi postizanja kvalitetnog okusa mesa. Taj rez ne treba biti posebno dubok kako krv ne bi otišla u trbušnu šupljinu dok mu dužina ne treba prelaziti širinu oštrice noža. Važno je samo presjeći arteriju kako bi se u što kraćem vremenu oslobodilo što više krvi
Kod manjih je primjeraka dovoljno prstom zaći ispod škržnog poklopca i pokidati dio škrga te ribu spustiti u poklopljenu kantu u kojoj će vrlo brzo iskrvariti.
Naravno, odmah po otkrvljivanju, čim riba ugine treba je temeljito očistiti i pospremiti na hladno nakon čega se može spremati na ‘mali milijun način’.
Više je načina na koji se palamida može kvalitetno pripraviti
Ukoliko je dovoljno velika, može se rezati na fete i peći na roštilju. Kod pečenja samo treba paziti da se ne prepeče jer će u protivnom meso biti tvrdo suho i neukusno.
Ukoliko su primjerci manji, do kilogram i pol težine, najbolje ih je filetirati, pa tako izvučene polovice položiti na gradele kožom prema dolje. Nakon što se po rubu pojavi bijeli rub širine oko 1 do 1,5 centimetara, filet se može okrenuti i peći još pet do sedam minuta. Tako ispečene filete treba obilato zaliti maslinovim uljem.
Marinirana palamida je posebno ukusna ako se pripremi na sljedeći način. Filetima se odstrane poprečne kosti te se narežu poput pršuta, na tanke, i što je moguće šire fete, zarezujući koso u odnosu na mišićne slojeve. Tako narezano meso se slaže u prikladnu posudu pri čemu se svaki novi sloj obilato zalije limunovim sokom. Nakon što se posloži posljednji sloj ribe, limunovog soka u posudi mora biti toliko da je sva riba pokrivena. Posuda se spremi u frižider na minimalno šest sati nakon čega treba odliti sav limunov sok, ribu posoliti, eventualno malo popapriti i zaliti maslinovim uljem.
Ipak, iznad svih načina pripreme stoji carpaccio. Fileti se režu tanko poput pršuta te se slažu u prikladan oval. Kada je oval popunjen, fileti se poškrope emulzijom od maslinovog ulja i limunovog soka u omjeru 1:1 te se diskretno posole sa cvjetnom soli. Premda mnogi nastavljaju sa začinima po svom ukusu, ovaj temeljni recept za carpaccio je u slučaju palamide daleko najbolji i najukusniji. Ukoliko se dopusti da meso dodatno pobijeli tada to više nije carpaccio već marinada koja je također ukusna, ali po svemu bitno drukčija.