RIBOLOVNI PRIBOR – ZOGULINI

Kako birate zogulin za svoje ribolovne sisteme, po obliku ili po nazivu?

Boris Bulić

Iako se može učiniti da zogulina ima nebrojeno, zapravo je tek nekoliko osnovnih modela u igri dok su sve ostalo samo varijacije na temu. Naravno, kod strogo profiliranih alata svaka tehnika i pristup traže svoj tip zogulina



Zogulini, virble ili najjednostavnije vrtuljci, spojni su elementi koji se koriste u kompletiranju udičarskih ribolovnih sistema. Osim što se preko njih spajaju različiti dijelovi pribora, zogulini imaju i još jednu ulogu koja je zapravo ispred ove spojne. Oni sprječavaju i kompenziraju sukanje strune.


Koncept po kojem su izrađeni je vrlo jednostavan. Iz centralnog dijela, najčešće bačvastog oblika, na dijametralno suprotnim stranama se nalaze provrti u koje su usađeni žičani nastavci kružno oblikovani u ‘oko’ koji se mogu okretati oko vlastite osi nezavisno jedan o drugome. Tako formirano ‘oko’ može biti potpuno okruglo ali i uglato kakav je slučaj kod zogulina s tzv. dijamantnim okom. U unutrašnjosti bačvastog centralnog dijela ti nastavci imaju proširenje koje ih sprječava da ispadnu.


Način na koji su ti pomični spojevi izvedeni i oblikovani određuje tip zogulina, a često i nosivost uz neizbježni stupanj kvalitete.





Zogulini se u principu razlikuju tek po nekoliko osnovnih detalja od kojih je najvažniji način na koji su spojeni spojni žičani nastavci. Kod najjednostavnije, najčešće korištene i ujedno najmanje nosive verzije, žičani je nastavak jednim krajem utisnut u centralni dio, dok je drugi kraj nakon formiranja ‘oka’ jednostavno omotan oko prvog kraja.


Kod drugog načina oba su kraja žičanog nastavka, nakon formiranja ‘oka’ utisnuta u centralni dio. Ovo je nešto nosiviji tip zogulina i to prvenstveno zbog činjenice da je proširenje na žičanom nastavku unutar centralnog dijela dvostruko veće nego kod prvog tipa. Naravno, ukoliko je centralni dio izrađen od slabih i neizdržljivih materijala, to dvostruko proširenje malo znači.


Sljedeći tip zogulina u unutrašnjosti centralnog kućišta ima integrirane ležajeva zahvaljujući kojima može zadržati sposobnost rotacije i pri najvećim opterećenjima. Naravno, ovakav je tip zogulina namijenjen ekstremnim naprezanjima te kao takav najkorišteniji u jednako ekstremnim disciplinama poput big game fishinga. Ovi zogulini na deklaraciji u pravilu imaju istaknutu nosivost, najčešće izraženu u librama.



Svakako valja spomenuti i višesegmentne zoguline koji imaju više međusobno povezanih centralnih dijelova. Uobičajeni su modeli s tri i pet segmenata. Namijenjeni su montažama kojima sukanje strune jako smeta. Takav je slučaj kod spinninga s ultra laganim varalica kada se primjenjuju peterosegmentni zogulini koji se vrte i besprijekorno odrađuju svoj posao i pri najmanjim sukanjima kao i kod ekstremnih naprezanja kakav je slučaj s tataki tehnikom kod koje se koristi najveći model takvih zogulina, a koji ima ulogu trenutnog ispravljanja sistema u trenutku kada se prestane sa trešnjom skosavica. Varijacija na temu su lančano spojeni zogulini koji za razliku od višesegmentnih imaju nešto manju nosivost.


Trokraki se zogulini koriste kod montaža kod kojih je potrebno osigurati rotaciju ili spriječiti sukanje u tri pravca, kakav je slučaj kod spoja prama s osnovom kod dubinskih kančenica. U principu, tri su osnovna modela. Kod prvoga u centralni su segment usađena tri žičana nastavka, dva dijametralno suprotna, a jedan bočno pod pravim kutem u odnosu na dva uzdužna. Ovaj je model najjednostavniji i najmanje nosiv.


Kod drugog modela postoje dva centralna dijela koja su spojena ravnim komadom žice na koji je navučena keramička ‘perla-osmica’ na čijem se središnjem užem dijelu nalazi žičani nastavak s okom. Ovo je također ‘nježna’ verzija pogodna za lov riba do kilograma težine.


Kod trećeg modela je riječ o dva zogulina koja su spojena tako da je ‘oko’ jednog zarobljeno ispod nešto većeg ‘oka’ drugog zogulina. Ovo je najnosivija verzija i s ovim se zogulinom može bez straha upustiti u borbu s velikim ribama.



Osim osnovnih ‘golih’ modela postoje i oni s dodatnim perlicama, najčešće od fluorescentne plastike što u dubinskim uvjetima dodatna provokacija.


Pored spomenutih zogulina postoje i tzv. brzo izmjenjivi zogulini kod koji je samo jedan kraj oblikovan u ‘oko’ dok je drugi kraj formiran poput ukosnice. Ovakvi su zogulini pogodni za brzu izmjenu bez vezivanja pri čemu se kraj nalik ukosnici jednostavno zapne za dio pribora na koji zogulin trebamo spojiti.