RIBLJE VRSTE

Jeste li znali da u našem moru živi čak osam rodova usnača? Većina zna samo za kneza i lumbraka

Boris Bulić

Jedan od prvih zapisa o usnačama je dao Aristotel koji kaže da se hrane travom, ali im je glavna karakteristika građenje gnijezda. Premda se danas o njima gotovo sve zna i dalje su jednako zanimljivi. Dovoljno je nadviti se sa stijene nad more odakle se bez ikakvog napora može sagledati sva ljepota i raskoš svijeta usnača.



Većini ribolovaca su prva lovina, a svojom ljepotom i brojnošću pri pogledu na priobalno morsko dno prvi upadaju u oko. To su usnače, ribe koje svojom obojenošću ozbiljno konkuriraju najšarenijim tropskim ribama.


Malo je riba u našem uzobalju koje se ljepotom mogu mjeriti s njima. Vidljivi s obale oduvijek su ljudima privlačili pažnju kako svojim bojama i oblicima, tako i svojim ponašanjem. Budući da u principu nikada ne mijenjaju stanište, često su bili na meti prirodoslovcima koji su na njima mogli graditi svoje teze. Tako jedan od jedan od prvih zapisa o usnačama dao Aristotel koji kaže da se hrane travom, ali im je glavna karakteristika građenje gnijezda. Premda se danas o njima gotovo sve zna i dalje su jednako zanimljivi. Dovoljno je nadviti se sa stijene nad more odakle se bez ikakvog napora može sagledati sva ljepota i raskoš svijeta usnača.


Obitelj usnača (Labridae) je u Jadranu zastupljena sa osam rodova. To su Xirychthys, Labrus, Symphodus, Lappanella, Ctenolabrus, Coris, Thalassoma, te Acantholabrus. Od svih navedenih, rod Labrus je najbrojniji i najzastupljeniji.




Glavne karakteristike ovih riba su svakako vrlo izražene i mesnate usne po kojima je cijela obitelj i dobila ime. U većini slučajeva te usne kriju premda sitan, prilično impresivan zubni aparat. Sve vrste žive na dnu prekrivenom biljkama kojima se i hrane, no obrok će uvijek rado dopuniti kakvim mesnim zalogajem u obliku crva ili raka.


Zbog različite obojanosti u zavisnosti od različitosti dna stiče se dojam da ima znatno više vrsta od stvarnog broja. Osim toga, kod većine labrida je prilično jasno izražen spolni dimorfizam.


Usnače su većini ribolovaca jedan od prvih ulova


Većina je labrida lako uhvatljiva i većini početnika predstavljaju prvi ulov udicom. Svi će rado pojesti većinu uobičajenih mamaca, no najslađi su im crvići i školjke. Ulovljene ne pružaju neki veći otpor. Izuzetak su knezovi koji se cijelim tijekom izvlačenja bjesomučno batrgaju. Od ostalih vrsta jedino smokve i vrane pružaju znatniji otpor i to samo krupnije jedinke.


Na tanjuru su zanimljivi zapravo isključivo veći primjerci i to opet ponajprije smokve i vrane, dok su knezovi, iako jako ukusni, malo komplicirani za čišćenje, kako u postupku pripreme zbog skliskosti, tako i za vrijeme jela zbog svojih oštrih kostiju.


Ipak bez obzira na relativno slabu gastronomsku vrijednost, usnače su rado viđena lovina pogotovo u natjecateljskom ribolovu kao i kod početnika koji na njima stječu svoja prva ribolovna iskustva.