GLAVONOŠCI JADRANA – LIGNJA

Jeste li znali da su kljunovi mladih liganja gotovo prozirni, ali da starenjem tamne? Evo još nekoliko zanimljivosti o ovome

Boris Bulić

Prijanjaljke su kod liganja polukuglastog oblika i imaju držak. Poredane su u dva, a ponekad i u četiri niza po kraku, no katkad je broj prijanjaljki povećan na vrhovima krakova što je u najvećem broju odlika mužjaka, ali nije pravilo...



Lignja ima deset krakova – osam kratkih i dva duža lovna, što je svrstava u red deseterokračnjaka. Svi su kraci pričvršćeni oko usta na tzv. bukalnu membranu.


Dvije duge lovke se nazivaju tentakuli, a smještene su između trećih i četvrtih krakova. Tentakuli se sastoje od elastičnog drška i ovalnog proširenog buzdovana. Iako se tentakuli mogu donekle rastegnuti, ne mogu se u potpunosti povući i spremiti.


Krakovi su na poprečnom presjeku obično ovalno-trokutastog oblika s tim da je unutrašnji rubni dio kraka ravan, a vanjski ‘oštar’. Na zaravnatom dijelu kraka se nalaze prijanjaljke – mišićne strukture za prijanjanje.





Prijanjaljke su kod liganja polukuglastog oblika i imaju držak. Poredane su u dva, a ponekad i u četiri niza po kraku, no katkad je broj prijanjaljki povećan na vrhovima krakova što je u najvećem broju odlika mužjaka, ali nije pravilo. Snabdjevene su rožnatim prstenovima koji mogu biti glatki ili ozubljeni.


Na unutrašnjoj strani buzdovana prijanjaljke su najčešće prisutne u četiri niza, no katkad postoji 6, 8 pa i više nizova. Najšire prijanjaljke se nalaze na središnjem dijelu buzdovana. Pored običnih prijanjaljki buzdovani su opremljeni s nekoliko tzv. karpalnih čvorova i karpusnih prijanjaljki. Kada se lignja brzo kreće, tada karpalne čvorove jednog buzdovana spaja s karpusnim prijanjaljkama drugog buzdovana, te se na taj način buzdovani međusobno priljube u čvrstu formu. Ovakvo priljubljivanja tentakula od svih glavonožaca svojstveno je samo lignjama.


Unutar usta se nalaze rožnate čeljusti nalik papagajskom kljunu. Gornja je čeljust kraća od donje, tako da se donja preklapa preko gornje. S tako formiranim čeljustima lignje s lakoćom probijaju oklop raka ili otkidaju komade ribljeg mesa. Kljunovi mladih liganja su gotovo prozirni, no starenjem tamne, što je u uskoj vezi sa spolnim sazrijevanjem.



Unutar usne šupljine na mišićnom izbočenju nalazi se hitinski greben nalik na ribež s nekoliko poprečnih nizova zubi tzv. radula.


Iako se lignje hrane relativno velikim organizmima, plijen ipak moraju trgati u male komadiće. Gutanje većeg zalogaja ili cijelog plijena bi lako moglo oštetiti vitalne organe.


Mada je kod većine ribolovaca uvriježen stav da je ugriz lignje otrovan, znanstveno je potvrđena činjenica da sekret liganja ne sadrži nikakav toksin.