KRUHOM NA CIPLA

Jeste li znali da je ciplima kruh jedna od najukusnijih ješki?

Boris Bulić

Najčešće korištena ješka je pahulja svježeg kruha. Raščupani komadić sredine bijelog svježeg kruha je potrebno prstima stisnuti u dnu luka udice tako da vrh bude u onom raščupanom dijelu, sakriven, a opet slobodan za kačenje.



Kruh se u ribolovu cipal koristi često i vrlo uspješno. Premda se na udici relativno slabo drži, cipli se na kruh dobro ove jer oni hranu ne grizu nego sišu.


Upravo zato kontra mora biti pravovremena jer ako cipal osjeti da ga nešto bode, brzo će usisani zalogaj i ispljunuti.


Naravno da ponuđena ješka mora biti mekana i mirisna tako da stari i pljesnivi kruh nipošto nije pogodan





Najčešće korišteni oblik je pahulja. Raščupani komadić sredine bijelog svježeg kruha je potrebno prstima stisnuti u dnu luka udice tako da vrh bude u onom raščupanom dijelu, sakriven, a opet slobodan za kačenje. Ako je pahulja dobro postavljena, a štap dovoljno mekan, ješka bi trebala izdržati nekoliko umjerenih kontri u prazno prije što nego spadne sa udice.



Kruh kao ješku možemo koristiti na još jedan način, ali je za to potreban direktaš od 5 – 7 metara. Ukoliko ga nemate može vam poslužiti bilo koji drugi štap te dužine s rolom ili bez nje. Kruh se obilato namoči, a potom se formira u kuglicu. Kuglice moraju biti dovoljno kompaktne da se ne raspadnu pri polaganju na vodu. Udica je pri tome potpuno umočena u ješku, a ribolovac ima pravo na samo jednu kontru. Sistem bi trebao biti što je moguće manje gramaže, a vrijeme mora biti vrlo mirno. Ako su cipli raspoloženi, broj realiziranih kontri bi trebao biti oko 40%, što nikako nije zanemarivo.


Kruh se može i aromatizirati svim aditivima koji se mogu pronaći u ribomaterijalima, ali budući da se običnim svježim kruhom postižu sasvim dobri rezultati, mislim da je dodavanje bilo čega samo izmišljanje tople vode. Naravno, ipak treba ostaviti slobodnog prostore za kreativce i entuzijaste koji redovito imaju neki svoj tajni recept.