RIBOLOVNI PRIBOR

Jeste li sigurni da imate odgovarajući predvez? Možda imate prekratke prame ili pak preduge?

Boris Bulić

Važno je da se prame pružene jedna prema drugoj ne dodiruju, no ukoliko je dno izrazito muljevito ili prekriveno posidonijom pa olovnica propada i povlači za sobom udice, potrebno je upotrijebiti predvez na kojem je udaljenost između olovnice i najdonje udice veća, nerijetko i do dva metra.



Predvez je završni dio strune koji se sastoji od strune nešto manjeg promjera u odnosu na osnovnu strunu na koju su vezane prame i olovno otežanje. Osnovna struna predveza je u pravilu tanja od temeljne strune, a spoj predveza sa osnovnom strunom se najčešće ostvaruje preko zogulina.


Svaka ribolovna tehnika za sobom povlači cijeli niz različitih montaža i kombinacija. Zavisno od terena, vrste lovine, doba dana i još mnoštva ostalih čimbenika, primjenjuju se različiti predvezi.


Za ribolov kančenicama ili povrazima namijenjenom ribama koje se drže dna, najčešće se koristi predvez kod kojega su prame duge 10 – 20 centimetara raspoređene iznad jedne olovnice smještene na samom kraju. Važno je da se prame pružene jedna prema drugoj ne dodiruju.




Ukoliko je dno izrazito muljevito ili prekriveno posidonijom, pa olovnica propada i povlači za sobom udice, potrebno je upotrijebiti predvez na kojem je udaljenost između olovnice i najdonje udice veća, nerijetko i do dva metra. U tu svrhu se često koriste karabini na koje se jednostavno zakači produžna struna, tzv. ekstenzija.


Ako se tijekom ribolova ustanovi da riba prima samo na najdonju udicu, tada se primjenjuje predvez u kojem, najdonja prama duljinom prelazi olovnicu tako da u radnom položaju leži na dnu.


U ribolovu surf-castingom se može loviti i površinska riba ukoliko se najgornja prama produži i naoruža plutajućim pop-up perlicama. Posebno je popularan tzv portugalski predvez u kojem se na dugu pramu vezuju dodatne podprame.