LIGHT SPINNING

Jeste li pokušali varaličariti najfinijim mogućim priborom?

Boris Bulić

Jedna od prvih asocijacija vezanih uz silikon su definitivno ženske grudi, naravno ako niste vodoinstalater ili ribolovac. Ako ste vodoinstalater za vas nema nade, ali ako ste ribolovac to je već nešto drugo. Mekane drhtave varalice nestrpljivo čekaju da im udahnete život i da ih provučete na vašoj omiljenoj ribolovnoj poziciji.



Light spinning, varaličarenje laganim silikonskim varalicama je tehnika koja može biti vrlo učinkovita i pružiti veliki gušt uz relativno malen napor.


Na plitkim terenima se silikoncima uspješno mogu loviti pridnene vrste poput pirgi, glavoča ili pauka i to na način da se varalica pušta ili neposredno iznad dna ili na samo dno te se uz povremeno cimanje postepeno privlači.


Na dubljim terenima važno je pravilno procijeniti dubinu na kojoj se zadržava riba koju lovimo. Tako ćemo ušate i šarune potražiti neposredno pod površinom do dva metra dubine, no za brancina ćemo varalicu morati potopiti na dubinu od tri do pet metara.




Osim procjene lovne dubine, jednako je važno i ispravno procijeniti veličinu varalice kojom namjeravamo loviti. Ako su, primjerice brancinima na dnevnom meniju gavuni veličine pet centimetara potpuno je izlišno izbacivati modele dužine sedam ili više centimetara.


Naravno, u skladu s tim, varalice je ponekad potrebno često izmjenjivati zbog čega se na samom kraju fluorokarbonskog predveza, koji ne treba biti duži od 1,20 metara, vezuje kopča bez zogulina preko koje izmjene varalica postaje vrlo lake i jednostavne.


U izboru boje možemo se držati dva osnovna pravila – kad je more bistro i vidljivost dobra, treba koristiti transparentne svijetle varalice, dok se u uvjetima mutnog mora i loše vidljivosti možemo koristiti tamnije obojanim modelima  s relativno kričavim elementima poput crveno naznačenih škrga ili glave.



Posebno se ‘mekano’ moraju vući silikonci koji nemaju nikakvog otežanja. Za takav se ribolov u pravilu koriste vrlo elastični i mekani štapovi s većim provodnicima, rola s konusnom visokom špulom, kapaciteta bar 150m/0,22mm, a struna mora biti iznimne kvalitete i tankog promjera, kako zbog nosivosti tako i zbog kvalitetnog izbačaja. Upredenicu mogu koristiti samo majstori koji su ispekli zanat, jer u slučaju kačenje ulova iznad tri kilograma, predvez promjera 0,18 milimetara, vezan na upredenicu koja nema nikakvu istezljivost vrlo lako puca. A da bi u potpunosti izbjegli kritičnu situaciju na samom kraju, valja koristiti podmetač koji je u ovakvom ribolovu imperativ.


Silikonske varalice valja skladištiti u namjenskim kutijama, posebno kreiranima za ovu vrstu varalica. No i u tim kutijama ih treba držati odvojene po bojama budući će, ukoliko se izmiješaju, sve varalice vrlo brzo poprimiti istu neodređenu mješavinu boja.


I za kraj još samo jedna sitnica – ukoliko se pravilno koriste, silikonske varalice mogu biti vrlo lovne. Na njih se pohlepno bacaju svi predatori i veliki i mali. Bilo bi lijepo ograničiti vlastite apetite i u more vratiti sve nedorasle primjerke kako bismo u jednom od idućih ribolova mogli uživati u zamaranju ribe života.