RIBLJE VRSTE – KANJAC

Jeste li ikada pokušali ciljano loviti kanjce? Evo kako morate posložiti pribor za takav lov

Boris Bulić

Kanjac nastanjuje cijeli Jadran, od najplićeg mora do 500 metara dubine, no najbrojniji je na kamenitim i obraslim dnima do 40 metara dubine. Mada je nešto brojniji u kanalskim morima, često ga nalazimo i na brakovima otvorenog mora. Najbrojniji je u Zadarskom i Šibenskom akvatoriju.



Kanjac može narasti do 34 centimetra u dužinu i biti težak 0,43 kilograma, no srednja mu lovna težina ne prelazi 0,04 kilograma. To su službeni podaci, no sve se češće love primjerci teži i od 0,7 kilograma.


Kanjac je riba zdepastog tijela i za obitelj vučica tipično velike glave, s još većim ustima koja su naoružana brojnim oštrim zubima. Boje je narančasto-crvenkaste, sa sedam do deset okomitih tamnije smećkastih pruga. Duž tijela, ispod bočne linije od usta do repa, protežu se tri živonarančaste ili žućkaste prugice nepravilnih rubova. U zavisnosti od staništa može biti svjetliji, gotovo siv, do tamnonarančasto crven.





Škržni su zaklopci po rubovima ozubljeni, a početak leđne peraje poduprt s desetak oštrih šipčica. Ostale peraje su nevelike.


Kanjac je tipična bentoska vrsta svim svojim životnim navikama vezan uz dno. Hranu mu sačinjavaju niži beskralježnjaci među kojima je posebno halapljiv na rakove.


Nastanjuje cijeli Jadran, od najplićeg mora do 500 metara dubine, no najbrojniji je na kamenitim i obraslim dnima do 40 metara dubine. Mada je nešto brojniji u kanalskim morima, često ga nalazimo i na brakovima otvorenog mora. Najbrojniji je u Zadarskom i Šibenskom akvatoriju.


Kanjac je pravi hermafrodit s obilježjima oba spola. Mrijest se odvija krajem proljeća i početkom ljeta.


Budući vrlo osjetljiv na zagađenje, možemo ga smatrati svojevrsnim indikatorom čistog i nezagađenog mora.


Pribor za lov kanjaca se ne razlikuje od klasičnog pribora za lov bijele ribe. Ukoliko se lovi iz ruke, tada se koristi osnova od najlonskog monofila promjera 0,40 do 0,70 milimetara, na koju se nastavlja fluorokarbonski predvez dug oko dva metra s tri prame dužine od 20 do 25 centimetara od kojih najdonja može biti duga i do 50 centimetara, vezana neposredno uz olovnicu težine od 50 do 80 grama. Osnova predveza ne treba biti deblja od 0,35 milimetara, s pramama minimalnog promjera od 0,28 milimetara.



U ribolovu štapom osnova može biti puno tanja. Ako se koristi najlonski monofil, tada promjer strune ne treba biti veći od 0,35, a ako se koristi upredenica, 0,18 milimetara. Promjer osnove predveza je u oba slučaja 0,30, a prama od 0,22 do 0,28 milimetara. Širina luka udice je prvenstveno uvjetovana ostalim zanimljivim vrstama koje s kanjcem dijele stanište, tako da je širina od 10 do 15 milimetara srednja vrijednost koja udovoljava i kanjcima i ostaloj traženoj i očekivanoj lovini.


Štap za lov kanjaca bi trebao biti vršne akcije s osjetljivim višebojnim izmjenjivim vršnim segmentom, akcije od 60 do 80 grama, a rola kapaciteta 0,40 mm/100 m.