RIBOLOVNI SAVJETI

Izradite vlastiti predvez za lov ugora s obale i sačuvajte pribor koristeći najslabiju kariku

Boris Bulić

U obalnom ribolovu, pogotovo ako se lovi sa stijena, ugori su noću česta lovina. U stvari, bili bi da ne grizu predveze i ne zavlače se u škrape.



Ugori su tijekom cijele godine dovoljno blizu obale da se mogu uspješno loviti fermama. Naravno, zabačene ferme čekaju ne samo ugore već i svakog ribljeg prolaznika dovoljno krupnog za ponuđenu ješku, ponajprije oboritu ribu. No tu leži jedan od osnovnih problema u noćnom ribolovu ovom tehnikom.


Premda prilikom izvlačenja pružaju izvrstan ribolovni doživljaj, ugori stvaraju prilično problema pri odabiru predveza. Zbog izrazito snažnog čeljusnog aparata i besprijekorno uparenih oštrih zuba, sa lakoćom kidaju i najdeblje monofilne strune čemu se u pravilu doskače montažom čelične sajlice, vrlo otporne na ugorove zube.


Ipak to rješenje nije cjelovito jer otvara jedan drugi problem. Zadjev ili zavlačenje ugora u rupu na dnu najčešće završava trganjem strune, pri čemu s klasičnom montažom nikad ne znamo na kojoj će točki doći do pucanja strune. O onda i ono strune što preživi to pucanje je zbog istegnutosti najčešće neupotrebljivo za daljnji ribolov.


Ovakav predvez lovi i oradu i ugora




Da bi to izbjegli potrebno je između osnovne strune i čeličnog predveza umetnuti desetak centimetara najlonskog monofila. U odabiru promjera, odnosno linearne nosivosti obavezno je potrebno ispoštovati pravilo odnosa nosivosti – monofilni umetak mora imati nižu vrijednost prekidne čvrstoće od osnovne strune. S takvom montažom sa lakoćom izvlačimo i krupnije ugore, a u slučaju zavlačenja u škrape ili zadjeva, a onda i trganja, gubimo samo predvez sa sajlom dok osnova ostaje netaknuta.