TRAČAN

Golim rukama ulovio neobične hobotnice, ispalo je da ipak nisu hobotnice

Boris Bulić

Tračan je glavonožac robusnog i mišićavog izgleda vrlo nalik običnoj hobotnici od koje se razlikuje ponajprije po tanjim i znatno duljim krakovima čija dužina i do 7 puta premašuje duljinu tijela



Davor Banović kao i mnogi ljudi koje zanima podmorje, dobar dio vremena provedenog na ljetnom kupanju, koristi za ronjenje. Tako je roneći u blizini Dubrovnika naišao na neobične ‘hobotnice’ koje je bez osobitih problema ulovio rukom.


No budući da je njegov ulov bio ipak bitno drukčijeg izgleda od standardnih hobotnica, Davor se našao u čudu.


Nakon što je fotografiju svog ulova objavio na društvenim mrežama, vrlo je brzo saznao da njegov ulov ipak nisu hobotnice.





Dakle, Davor je u svom ronilačkom pohodu naišao na tračane (Callistoctopus macropus, Risso, 1826) glavonošce iz iste obitelji kao i hobotnica (Octopodidae)


Tračan je inače glavonožac robusnog i mišićavog izgleda vrlo nalik običnoj hobotnici od koje se razlikuje ponajprije po tanjim i znatno duljim krakovima čija dužina i do 7 puta premašuje duljinu tijela.


Krakovi imaju dva reda prijanjaljki s tim da je dorzalni par krakova najduži i najdeblji. Treći desni krak je hektokotiliziran što znači da je kod tračana ovaj krak specijalizirane građe namijenjen razmnožavanju.


Tračan ima i brojne bijele mrlje na smeđecrvenom tijelu, ali je boja zapravo promjenjiva, baš kao i kod hobotnice.


Može narasti do 150 centimetara dužine i pritom težiti oko 2 kilograma, no najčešća lovna dužina se kreće oko 60 centimetara.


Kozmopolitska je vrsta koju nalazimo diljem svijeta u toplim do umjereno toplim morima s tim da je posvuda zapravo relativno rijetka vrsta. U Jadranu je najbrojniji u njegovom južnom dijelu s tim da su najsjeverniji nalazi zabilježeni tek oko Žirja.


Tipična je bentoska vrsta koja živi od najplićeg mora do 300 metara dubine.