Plavi svijet

Godišnja dozvola za rekreacijski ribolov sada košta 66,36 eura, evo što se još mijenja

Branko Šuljić

Foto Facebook

Foto Facebook

Sportski ribolovci, vlasnici godišnje dozvole, imaju mogućnost kupnje posebnih dozvola. Za ribolov stajaćim parangalom ili vršama plaća se 26,54 eura, a za ribolov ostima ili uporabu umjetne rasvjete 13,27 eura.



Drugoga dana u ovoj godini, ako se sjećamo, vrijeme baš nije bilo lijepo. A, kada je takvo bilo unatrag dva mjeseca, odgovorit će većina čitatelja. Nevažno sada, ne namjeravam se danas baviti meteorološkim prilikama. Tog, 2. siječnja pažnju mi je privukao jedan detalj. Prolazio sam blizu mora i prvo što mi je upalo u oči bila su dvojica ribolovaca. Sa štapom u rukama lovili su s obale, strpljivo čekali, da li će zagristi… Vjerujem, nisu praznih ruku otišli kućama. Tko lovi nešto će i uloviti!


Strastvenim ribolovcima nevažan je datum u kalendaru, svaki slobodan trenutak takvi koriste za odlazak na more. Tek me jedan kasniji razgovor malo zaintrigirao. Jesu li ti ribolovci već na početku godine imali važeću ribolovnu dozvolu, upitao me poznanik kojemu sam prepričavao viđeno. Usput predlaže da napišem tekst o dozvolama jer sada su nove cijene. Preciznije, cijene nisu promijenjene, već su novi iznosi – u eurima. Prihvaćam prijedlog, o ribolovnim dozvolama dugo nisam pisao, neke teme treba ponekad ponoviti, a dobro je i ljudima pomoći, da se ne muče s preračunavanjem.


Dozvole što ih spominjem odnose se na sportski i rekreacijski ribolov, ne na gospodarski i mali obalni. Njih izdaje Ministarstvo poljoprivrede, i to za određeno vremensko razdoblje. Taj je ribolov reguliran Pravilnikom o športskom i rekreacijskom ribolovu na moru, što je u primjeni od 2017. godine. U međuvremenu doneseno je nekoliko značajnih njegovih dopuna i izmjena, tako da nije dovoljno poznavanje samo izvornog teksta. Sada su i naknade iskazne u eurima, kao i sve ostale cijene.


Iste cijene, novi iznosi




Dozvole su, kao i godinama dosad, dnevne, višednevne i godišnje. Za sportske ribolovce u ovom je trenutku najvažnije istaknuti da moraju požuriti s kupnjom godišnje dozvole, budući da je ograničeno vrijeme njihova izdavanja. Krajnji je rok za njihovu kupnju posljednji dan veljače. Cijena im je sada 46,45 eura za seniore, punoljetne osobe do 65. godine života. Umirovljenike i osobe starije od 65 godina takva dozvola stoji 7,96 eura, dok invalidi Domovinskog rata i juniori do 18 godina plaćaju 1,33 eura. Članska iskaznica Hrvatskog saveza za sportski ribolov na moru uvjet je za izdavanje dozvole za sportski ribolov, bez obzira na vrijeme njena trajanja. Sportske dozvole dostupne su i inozemnim državljanima, uz isti uvjet – članstvo u Hrvatskom savezu, ili nacionalnom savezu svoje zemlje. Članarina u našem Savezu plaća se 10 eura za čitavu godinu, a juniori plaćaju dva eura.


Ostale dozvole za sportski ribolov stoje: za jedan dan – 7,96 eura, tri dana – 19,91, sedam dana – 39,82. Tim iznosima uvijek treba dodati 10 eura članarine Savezu. Postoje i sportske dozvole za 150 dana. U usporedbi s godišnjima nisu isplative, ali tko je zakasnio, nema mu druge. Takva dozvola za seniore stoji 79,63 eura, za starije od 65 godina 7,96 te za juniore i invalide Domovinskog rata 1,33. Posebne su dozvole za lov velikih riba udičarskim alatima. One se izdaju za jedan dan – 15,93 eura, tri dana – 39,82, te za sedam dana – 79,63 eura.


Sportski ribolovci, vlasnici godišnje dozvole, imaju mogućnost kupnje posebnih dozvola. Za ribolov stajaćim parangalom ili vršama plaća se 26,54 eura, a za ribolov ostima ili uporabu umjetne rasvjete 13,27 eura. Posebna dozvola za lov velike ribe udičarskim alatima stoji 92,91 euro.


Poznavanje propisa


Druga je kategorija rekreacijski ribolov. Razlika je definirana Pravilnikom, a ponajviše se odnosi na mogućnost uporabe određenih alata. Na primjer, sportskim ribolovcima dopušteno je korištenje podvodne puške, dok rekreativcima ona nije dozvoljena. I cijene dozvola ponešto se razlikuju. Godišnja dozvola za rekreacijski ribolov za punoljetne osobe do 65 godina ima cijenu od 66,36 eura. Maloljetne osobe i stariji od 65 godina plaćaju godišnju dozvolu 13,27 eura. Žitelji otoka i poluotoka Pelješca stariji od 65 godina oslobođeni su plaćanja naknade za godišnju dozvolu. Cijene dozvola za jedan, tri i sedam dana identične su za sportski i rekreacijski ribolov – 7,96, 19,91 i 39,82 eura. Rekreacijsku dozvolu za 150 dana seniori plaćaju 99,54 eura, a maloljetnici i stariji od 65 godina 13,27 eura. Vlasnici godišnje dozvole, također, imaju mogućnost kupnje posebnih dozvola – za stajaći parangal ili ribolov vršama plaća se 26,54 eura, a za ribolov ostima ili upotrebu umjetne rasvjete 13,27 eura.


Ribolovci dobro znaju, osim možda kojeg početnika, da nije dovoljno kupiti dozvolu i potom nesmetano i nekontrolirano loviti. Kupnjom dozvole stječe se pravo na ribolov, ali se tom istom kupnjom preuzimaju i određene obveze. Ribolovne propise mora se poznavati, njihovo kršenje povlači sankcije. Isto tako, nepoznavanje propisa prekršitelja ne oslobađa odgovornosti. Nije tako samo u ribolovu, nego u svim djelatnostima. Dovoljno je spomenuti cestovni promet, to nam je svima blisko. Kaznu za prebrzu vožnju platiti ćemo bez obzira na to da li znamo, ili ne znamo za ograničenje brzine na određenoj prometnici. Svaki ribolovac, sportski i rekreacijski, mora znati koje alate i njihovu količinu smije koristiti u ribolovu, koliko ribe i ostalih morskih organizama smije dnevno uloviti.


Alati i oprema


Iz Pravilnika za športski i rekreacijski ribolov na moru prepisujem dio odredbi iz članka 4. U njemu se navode alati i oprema što ih ribolovci smiju koristiti. To su: »odmet, ukupno do dva (2) komada; kančenica, ukupno do dva (2) komada; povlačni povraz (panula), ukupno do dva (2) komada; povraz s kukom za lov glavonožaca, ukupno do dva (2) komada; naprava za lov velikog morskog crva (trapula), ukupno do dva (2) komada.«


U sportskom i rekreacijskom ribolovu dozvoljen je dnevni ulov pet kilograma riba i ostalih morskih organizama. Vezano uz ulov ima jedna važna odredba što je mnogi zanemaruju, ili ne znaju. U njoj stoji da u »dozvoljenom dnevnom ulovu udio živih školjkaša i puževa smije biti do 2 kilograma, osim dagnji kojih smije biti do 5 kilograma«.