UPREDENICE

Evo po čemu se razlikuju četveronitne od osmonitnih upredenica

Boris Bulić

Osnovni razlog zbog kojeg je većina ribolovaca sklonija upredenicama od osam niti je njihova relativna bešumnost. Naime, u namatanju, četveronitne upredenice znaju svirati u prolazu kroz provodnike što mnogim ribolovcima neopisivo ide na živce.



Razlika u upletu, odnosno količini niti se ponajprije odražava na domet upredenice. Dok se plosnata struna u namatanju uvlači i usijeca i prethodne namotaje poprimajući uz plosnati presjek i poprilično grbavu površinu, što u izbačaju svakako stvara jak otpor, okrugle upredenice mekan silaze s kalema omogućujući znatno dalji domet.


Naravno, to se ne odnosi na sve upredenice okruglog presjeka. One tretiranje krutim ‘zaštitnim faktorima’ ostaju kute i neprilagodljive. Da bi ustanovili koliko je osmonitka uistinu podatna dovoljno je s kame izvući metar strune zgužvati je u ruci i pustiti da se ispruži u slobodnom padu. Tako opuštena struna se uistinu može ispružiti u ravnu liniju, ali može ostati i zgužvana što je jasan pokazatelj njene podatnosti.


Neke od osmonitnih upredenica staljene površine ili pak odjevene u najlonski omotač sklone su pucanju tog ‘zaštitnog filma’ koji svakako stvara otpor i slabi samu strukturu. Naravno, nasuprot tome, mnoge upredenice su zahvaljujući takvoj zaštiti trajnije i kvalitetnije.




No ono zbog čega je većina ribolovaca sklonija upredenicama od osam niti je njihova relativna bešumnost. Naime, u namatanju, četveronitne upredenice znaju svirati u prolazu kroz provodnike što mnogim ribolovcima neopisivo ide na živce. Osim toga, taj se iritatni zvuk prenosi i pod površinu, no koliko to uistinu smeta ili ne smeta ribama nije jo uvije utvrđeno. Činjenica je da osmonitke ne sviraju i ribolov u tom segmentu svakako čine ugodnijim.


Ipak, nijedan se spinner, ako ima mogućnosti odabrati osmonitnu, neće odlučiti za četveronitnu upredenicu prvenstveno zbog mekoće izbačaja i daljine dometa.


Priča o sviranju upredenice u kurentu u kojoj osmonitka stoji daleko isprede četveronitne upredenice baš i ne drži vodu. Razlika u promjeru od nekoliko desetinki milimetra kada je u pitanju izbor između monofila 0,60 milimetara ili upredenice promjera 0,30 milimetra, a na što se može primijeniti priča o različitom intenzitetu sviranja u kurentu, kod razlike u promjeru od tisućinke ili dvije kod izbora četveronitne ili osmonitne upredenice, ipak nimalo ne utječe na ribolovni rezultat, barem ne u ‘glazbeno – titrajnom smislu.