RIBOLOVNI PRIBOR

Čitate li deklaracije na ribolovnim štapovima? Pogledajte pažljivo što se krije iza zbunjujućih oznaka

Boris Bulić

Kod pojedinih brandova možemo naići na oznaku akcije izraženu u gramima. Takva oznaka akcije, primjerice 'up to 120 g', zapravo govori samo o gornjoj granici korištenog otežanja preko koje ne bismo trebali opterećivati štap prilikom izbačaja…



Akcija, gramaža, krivuljni test (test curve – TC) i težina bacanja (casting weight – CW) su stavke koje mnoge ribolovce poprilično zbunjuju.


Svojevremeno je svaki brand imao svoj sistem označavanja štapova, pa je tako Shakespeare svoje štapove označavao oznakama od A do D pri čemu je štap oznake A bio najkrući, vršne akcije, a štap oznake D najsavitljiviji i najmekši. DAM je u to vrijeme svoje štapove svrstavao isto u četiri akcijske grupe.


Prva, najmekša i najsavitljivija, je bila grupa štapova označenih s 1,5 -2,0, a posljednja i najtvrđa je nosila oznaku 4,5 – 5,0. Danas je stvar nešto drugačija tako da se karakteristike štapa deklarativno gledaju kroz nekoliko stavki.




Težina bacanja (CW) je vrijednost koja govori o preporučenoj težini kojom možemo opteretiti štap prilikom izbačaja. Najčešće je izražena rasponom između dvije gramske težine, npr 30 – 60 grama.


To znači da se preporučena težina ukupnog opterećenja prilikom izbačaja treba kretati od 30 do 60 grama. To ne znači da taj štap ne može izbaciti veću ili manju težinu od navedene, već samo da ćemo korištenjem navedenog opterećenja s tim štapom ostvariti optimum.



Akcija štapa je najčešće opisna vrijednost, a govori o načinu na koji se štap savija prilikom opterećenja maksimalnom težinom.


U tom smislu razlikujemo brze štapove kod kojih je savitljiv samo vršni segment (akcija A), brze štapove kod kojih je savitljiva prva trećina (akcija B), štapove kod kojih se savijaju prve dvije trećine (akcija C), te štapove kod kojih se tijelo štapa savija cijelom dužinom od vrha do rukohvata, takozvane parabolike (akcija D).


Kod pojedinih brandova kao što je LineaEffe još uvijek možemo naići na oznaku akcije izraženu u gramima. Takva oznaka akcije, primjerice ‘up to 120 g’, zapravo govori samo o gornjoj granici korištenog otežanja preko koje ne bismo trebali opterećivati štap prilikom izbačaja što zapravo nije ništa drugo doli CW.


Krivuljni test (TC) je karakteristika parabolika, štapova koji akcijom pripadaju skupini D, i govori o težini koja je potrebna da bi se vrh štapa koji je postavljen paralelno s podlogom, odnosno vodoravno, savio pod pravim kutem. Ta se vrijednost izražava u librama (lb).


Da bi iz vrijednosti krivuljnog testa (TC) dobili težinu bacanja (CW), potrebno je navedene libre pomnožiti s 453,6 (1lb = 453,6g) čime se dobija vrijednost u gramima, te tu vrijednost podijeliti s 16.


Da bi iz vrijednosti krivuljnog testa (TC) dobili idealnu nosivost strune za taj štap, potrebno je navedene libre ponovo pomnožiti s 453,6, no ovaj puta rezultat treba pomnožiti s 5.


Pored grama i libri povremeno se pojavljuju i vrlo uopćene opisne deklaracijske oznake – Light, Medium i Heavy.