DUBINSKO KANČARENJE

Kako slažete predveze za lov u dubokom moru?

Boris Bulić

Spoj osnove predveza i prama valja izvesti na najkvalitetniji način. Najčešće se koriste trostrani zogulini ili sistem sa jednim zogulinom ograničen perlama pri čemu treba izbjegavati čvorove kao graničnike perli. Da perle ne bi 'šetale' možemo ih lijepiti ili ih možemo ograničiti puškicama koje treba stegnuti isključivo kliještima za krimpanje.



Ribolov na velikim dubinama nije jednostavan, a nerijetko je i opasan pogotovo ako se isplovljava s manjim brodicama. Ipak koliko se god činilo zahtjevno teško i komplicirano, ako ste posložili sve kako treba kančarenje na velikim dubinama može biti vrlo zabavno i produktivno, što zapravo i jeste jedan od osnovnih ciljeva svakog ribolova.


Naravno, osnovni preduvjet za uspjeh je kao i u svim drugim oblicima ribolova dobro složen predvez.


Predvezi za ovakav način ribolova moraju biti usklađeni s očekivanom lovinom, ali i naprezanjima koje možemo očekivati prilikom izvlačenja. Olovno opterećenje ne bi smjelo biti lakše od 200 grama, a u zavisnosti od kurenta i dubine može biti i preko 500 grama. Ponekad se dogodi da pod brodom imamo jato gladnih skuša, lokardi ili šaruna koje ne želimo loviti, a koji nam napadaju ješku u propadanju. Jedino rješenje za tako ‘slatke muke’ je u povećanju olovnog opterećenja čime se povećava brzina tonjenja.





Osnova predveza bi trebala biti minimalnog promjera 0,60, a prame opet u zavisnosti od očekivane lovine od 0,45 do 0,80 milimetara. Udice su određene prvenstveno lovinom pa su tako za ribu poput okana ili većih arbuna najprimjerenije kovanice poput Mustadovih Beak modela u veličinama 5 do 7, dok su za zubace ili pagre primjerene kovanice tipa Maruto Nanpo 22 ili 24. Ponekad nisu pretjerane ni trokuke udice veličine 3/0 pa i 4/0.


Spoj osnove predveza i prama valja izvesti na najkvalitetniji način. Najčešće se koriste trostrani zogulini ili sistem sa jednim zogulinom ograničen perlama pri čemu treba izbjegavati čvorove kao graničnike perli. Da perle ne bi ‘šetale’ možemo ih lijepiti ili ih možemo ograničiti puškicama (hilznama) koje treba stegnuti kliještima za krimpanje. Stezanje kombinirkama ili nekim drugim kliještima može oštetiti predvez više nego suhi čvor.


Sama konstrukcija predveza kao i dužina i broj prama ovisi prvenstveno o lovini. Tako ćemo za okane koristiti klasični predvez sa tri prame dok ćemo za zubaca koristiti predvez sa jednom pramom s dvije udice.