Povijesna crtica

Znate li zašto se za luksuzne događaje postavlja tepih isključivo crvene boje?

Lucija Sučić

Foto: Freepik

Foto: Freepik

Jeste li znali da je crveni tepih na Oscarima velik preko 1500 kvadratnih metara , te da je potrebno dva puna dana za njegovo postavljanje?

U mnogim vijestima spominje se crveni tepih, što najčešće sugerira da je u pitanju nekakvo važno događanje. No jeste li se ikada zapitali zašto je taj tepih baš crvene boje? Zašto nije, primjerice, plave?


Kako bismo odgovorili na to pitanje, moramo se vratiti još u doba renesanse. Tada su se crveni tepisi koristili veoma često, te su isto tako bili frekventan motiv na slikama koje su uprizorivale božanstva, svece i plemstvo.


Crvena boja zapravo se od davnina povezivala sa prestižem, plemstvom i aristokracijom, a u povijesti se pigment crvene boje jako teško nabavljao te je bio jako skupocjen. Tako se status crvene boje zadržao i do dan danas, piše BBC.


Kada je riječ o tepisima, još 1821., kada je tadašnji američki predsjednik James Monroe posjetio Georgetown, dočekan je crvenim tepihom, te je od tad postao službeni dio ceremonije dočeka visokih političkih dužnosnika.


Fraza “crveni tepih” novija je i vezuje se uz početak 20. stoljeća, a trenutak kada su se crveni tepih i Hollywood sljubili bio je 1922. na premjeri “Robina Hooda”, kada je dugačak crveni tepih postavljen ispred Egipatskog kazališta.


1961. crveni je tepih postao dio ceremonije dodjele Oscara, a tek par godina kasnije odlučeno je tepih postaviti i vani, kako bi se dodatno istaknuo dolazak zvijezda. Od 1964. posato je službeni simbol kako dodjele filmskih nagrada, tako i put kojim koračaju zvijezde.