Uštedite novac

Znate li koje su to namirnice kojima praktično nikad ne ističe rok trajanja?

Šarlota Brnčić

Foto Pexels

Foto Pexels

Čitanje etiketa na hrani i datuma isteka valjanosti omogućuje nam smanjenje bacanja hrane

Unatoč rastu potrošačkih cijena zbog energetske krize i napetosti u srednjoj Europi, još uvijek ima previše dobre hrane koja svaki tjedan završi u smeću.


Impulzivne kupnje, loše vođenje smočnice, pretjerana priprema ili čak jednostavno zaboravljanje proizvoda kojima jednostavno ističe rok jer nisu na vrijeme potrošeni: to su najčešći razlozi koji dovode do bacanja hrane.


No jeste li znali da postoje namirnice koje imaju jako dugi rok trajanja i koje se mogu konzumirati i nakon toga?


Riječ je o proizvodima koje možemo držati u smočnici i godinama, a da se ne pokvare – naravno, pod uvjetom da ih čuvamo na hladnom i suhom mjestu, daleko od izvora topline.


Međutim, prije nego što navedemo ove proizvode, dobro je napraviti razliku između stvarnog roka valjanosti i minimalnog roka čuvanja: rok valjanosti uvodi se formulomPotrošiti do” i primjenjuje se na one proizvode koji se kvare u roku od nekoliko dana ili tjedana – poput mlijeka, jogurta, pakiranog voća, kruha.


Naprotiv, minimalni rok trajanja uveden je formulom “Najbolje do” i odnosi se na proizvode koji imaju dulje vrijeme skladištenja – poput tjestenine, brašna, čokolade, dehidriranog voća, smrznute hrane. U tom slučaju proizvod se može konzumirati i nakon isteka roka valjanosti – pod uvjetom da je pravilno skladišten.


No, sada dolazimo do popisa namirnica koje možemo godinama držati u smočnici bez brige o isteku roka trajanja, a koje možemo konzumirati i nekoliko mjeseci nakon datuma označenog na pakiranju:


  • Tjestenina: Ima vrlo dug rok trajanja, između dvije i tri godine nakon pakiranja. Ako se pravilno skladišti – dakle na suhom mjestu daleko od izvora topline i vlage – može se jesti i nekoliko mjeseci nakon isteka roka trajanja.
  • Sušene žitarice: Riža, proso, pir i ječam mogu godinama stajati u našoj smočnici jer su to suhe namirnice s vrlo niskom vlagom. Nastanak takozvanih “leptirića” zapravo ne ovisi o kvarenju proizvoda, već o njegovom lošem čuvanju.
  • Suhe mahunarke: Čak su i sušene mahunarke, poput žitarica, lišene vode i ne razvijaju mikrobno opterećenje. Zbog toga ih možemo držati u smočnici čak i godinama – po mogućnosti u hermetički zatvorenim staklenim posudama.
  • Sol i šećer: Ako pomislimo da su i sol i šećer prirodni konzervansi, ne čudi što im je rok trajanja gotovo beskonačan. Međutim, ne zaboravimo da ove proizvode pravilno skladištimo, u hermetički zatvorenoj staklenoj ili aluminijskoj posudi.
  • Konzervirana hrana: Tunjevina, mahunarke, slatke i slane konzerve, proizvodi su napravljeni da se odupru propadajućem djelovanju vremena. Iako preporučamo da date prednost svježim proizvodima nego konzerviranim, ne možemo poreći nevjerojatnu pogodnost imati kod kuće nešto spremno za korištenje kojemu ne ističe rok trajanja.
  • Smrznuta hrana: Također ima vrlo dug rok trajanja – obično dvije do tri godine nakon pakiranja. Nakon što su podvrgnuti industrijskom postupku smrzavanja na temperaturama mnogo nižim od 0 °C, mogu izdržati u našem zamrzivaču čak i nakon isteka roka valjanosti navedenog na pakiranju.
  • Ocat, vina i žestoka pića: Alkohol koji se nalazi u ovim pićima prirodni je konzervans i omogućuje skladištenje do desetljeća – pod uvjetom da se boce čuvaju na tamnom, hladnom mjestu s odgovarajućom razinom vlažnosti.
  • Med: Popis zaključujemo s omiljenom namirnicom s brojnim blagotvornim svojstvima za naš organizam. Rok valjanosti meda obično je određen na dvije godine od pakiranja, ali to je pokazatelj koji se, u slučaju pravilnog čuvanja proizvoda, može zanemariti. Tijekom vremena med može malo promijeniti teksturu i boju, ali to su prirodni procesi kristalizacije koji ne ugrožavaju kvalitetu proizvoda.