Neugodan susret

Ugriz pauka: Koji su simptomi i što učiniti?

Šarlota Brnčić

Foto: iStock

Foto: iStock

U velikoj većini slučajeva ugrizi kućnog pauka su bezopasni.

Ugriz pauka ozljeda je uzrokovana kada dođete u “bliski susret” s njime, a za ljude je to slučajna pojava koja se događa kada se pauk nehotice dotakne ili zgnječi. Čovjek, naime, nije među potencijalnim plijenom ovih životinja. Obično se većina ugriza nanesenih ljudima događa kada se pauk slučajno nagazi bosim nogama ili kada se ruka unese u tkaninu (plahte ili odjevni predmet), gdje se životinja skriva.


U velikoj većini slučajeva ugrizi kućnog pauka su bezopasni. Međutim, postoje i slučajevi koji, iako rijetki, mogu dovesti do nekrotičnih rana, sistemske toksičnosti i, u ekstremnim slučajevima, smrti.


U našim domovima pauci traže toplinu, zaklon i idealna mjesta za pletenje mreže kako bi privukli svoj plijen. Sklonište traže u najskrivenijim i najnezamislivijim kutovima, ali ih privlače i izvori svjetlosti poput prozora i vitraja.


Vegetacija, također, privlači pauke jer je odlično skrovište. U domu su kutije s predmetima i odjećom jedno od njihovih omiljenih mjesta.


Ozbiljnost ugriza pauka ovisi o vrsti pauka i dozi unesenog otrova. Obično se ugriz pauka ne osjeti odmah. Unutar 2-6 sati od ugriza najčešće posljedice koje se javljaju na zahvaćenom području su lokalizirana goruća bol, oteklina, crvenilo i smanjena osjetljivost. U većini slučajeva, spomenute smetnje su samoograničavajuće i bezopasne.


Ponekad lokalne manifestacije mogu biti povezane i sa sistemskim simptomima, uključujući generalni osjećaj slabosti, mučninu, vrućicu, glavobolju, vrtoglavicu, znojenje te rašireni kožni osip koji svrbi. Sistemski simptomi obično nestaju unutar 24-48 sati, dok lokalni simptomi obično nestaju unutar 2-3 dana.


S obzirom na to da ugrize pauka nikako ne treba podcjenjivati, u većini slučajeva (osobito domaćih pauka koje stoga možemo pronaći kod kuće) nisu opasni i prolaze u roku od nekoliko dana bez posebnih tretmana. U slučaju alergijskih reakcija i nekroze rane, hitna liječnička intervencija je neizbježna. No, da vidimo kako se ponašati u slučaju da vas ubodu.


U manjim slučajevima ranu operite sapunom i vodom, napravite hladne obloge, stisnite zahvaćeno područje i, primjerice, u slučaju uda, držite ga podignutim. Umjesto toga, izbjegavajte manipuliranje ili zarezivanje rane.


Nemojte primjenjivati ​​ni agresivne dezinficijense. Obratite pozornost na razvoj i pojavu svih drugih simptoma. Možda bi bilo korisno dokumentirati ozljedu nizom fotografija.


Ako simptomi ugriza pauka potraju, potrebno je konzultirati liječnika koji može ukazati na korištenje analgetika za ublažavanje boli ili primjenu krema na bazi kortizona za smanjenje svrbeža i upale.


S druge strane, ako su simptomi ugriza pauka ozbiljni, odmah nazovite hitnu pomoć ili centar za kontrolu trovanja. Ovisno o vrsti pauka koji je izazvao ugriz, možda će biti potrebno primijeniti specifičan protuotrov koji blokira djelovanje toksina.