Duboki korijeni

Zašto se za Uskrs poklanjaju čokoladna jaja? Podrijetlo i zanimljivosti

Šarlota Brnčić

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Oslikana ili ukrašena, kao simbol sreće i ponovnog rođenja

Darivanje čokoladnih jaja za Uskrs ima duboke korijene koji su isprepleteni s povijesnim tradicijama, vjerskim simbolima i poganskim običajima, koji su se s vremenom razvili da bi postali omiljena praksa koju poznajemo danas.


Ova se tradicija temelji na različitim razinama značenja i povijesti.


Simbolika jajeta


Jaje je oduvijek predstavljalo univerzalni simbol života, ponovnog rođenja i obnove.


Ova je simbolika posebno aktualna tijekom Uskrsa, blagdana koji slavi uskrsnuće Isusa Krista i, prema tome, koncept novog života i nade.


Također povezan sa širim kontekstom proljeća i buđenja prirode.


Prije pojave čokoladnih jaja, bilo je uobičajeno poklanjati prava jaja, često oslikana ili ukrašena, kao simbol sreće i ponovnog rođenja.


Završetak korizme


Još jedan aspekt koji je pridonio popularnosti čokoladnih jaja za Uskrs vezan je uz korizmu.


U mnogim kršćanskim kontekstima, korizma je razdoblje posta ili odricanja od određenih užitaka, često uključujući slatkiše ili čokoladu.


Uskrs označava kraj korizme, a darivanje čokoladnih jaja postaje način proslave prekida posta, nudeći trenutak dijeljenja i radosti.


Uvođenje čokolade (i iznenađenje)


Uvođenjem čokolade u Europu i razvojem tehnika obrade, čokoladna jaja počela su zamjenjivati ​​prava jaja kao uskrsni dar.


Čokolada, koja je već bila cijenjena zbog svog okusa i smatrana luksuzom, bila je savršeno prikladna da postane sredstvo kojim se izražavaju želje za srećom i blagostanjem povezanim s Uskrsom.


Nadalje, mogućnost oblikovanja čokolade u obliku jajeta omogućila je održavanje simboličke poveznice s dotadašnjom tradicijom.