Najljepši ukras vrta

Mirisni grm koji privlači pčele i leptire: Vrijeme je da posadite ljetni jorgovan

Jelena Sedlak

Danas ima čak oko 180 raznih kultivara ljetnog jorgovana.

Idealno je vrijeme za sadnju ljetnog jorgovana, odnosno budleje, ili kako ovaj mirisni grm nazivaju Britanci, leptirovog grma.


Ovaj poluzimzeleni listopadni grm porijeklom je iz Kine i Japana. Može narasti i preko 3 metra visine, ovisno o sorti, a naziv ljetni jorgovan dobio je zbog cvjetanja u dugim grozdovima, ali i zbog jakog i ugodnog mirisa koji podsjeća na miris jorgovana. Ljetni jorgovan cvate ljeti, kada predstavlja najljepši ukras vrta, jer njegovi raznobojni cvjetovi kao magnet privlače i leptire i druge oprašivače, koji se hrane na njima. Privlači ih miris meda, obilje nektara i raznobojni cvjetovi.


Ovaj atraktivni grm cvate u raznim bojama, od bijele do plave, roza, ljubičaste, žute i intenzivno crvene boje, a ima i kultivara s višebojnim cvjetovima.


Danas ima čak oko 180 raznih kultivara ljetnog jorgovana, a po svemu sudeći bit će ih još, jer je biljka postala jako popularna. Omiljena je kod vrtlara i stoga što cvate cijelo ljeto, od lipnja pa sve do prvih mrazeva.


Cvjetanje je tim obilnije i duže traje što se više uklanjaju precvjetali cvjetovi. Nije ih teško uklanjati jer su poprilično veliki, na dugim grozdovima (20-45 cm) i oblika su klasa. Svi kultivari ljetnog jorgovana u unutrašnjosti cijevastog dijela cvijeta imaju narančasto obojeni dio i zato ovu biljku nazivaju još i narančastim okom.



I listovi ovog grma su atraktivni, sivozelene su boje i na oba kraja zašiljeni, a narastu do 25 cm.


Ljetni jorgovan se može razmnožiti na dva načina, sjemenom ili uzimanjem reznica. Ponekad se razmnožava i sam sjemenom, pa je u nekim zemljama proglašen invazivnom vrstom. Sjeme ima jaku moć razmnožavanja, pa i o tome treba voditi računa kada mu se bira položaj u vrtu. Ono može stajati u tlu neaktivno i po nekoliko godina.



Drugi način razmnožavanja je reznicama i vrlo je jednostavan. Zrelim reznicama, koje se otkine s grma i zapikne u tlo, razmnožava se u rano proljeće. Tako uzgojen ljetni jorgovan često procvate već isto ljeto.


Poluzrelim reznicama razmnožava se najčešće u kolovozu. S obzirom na zaista lak način razmnožavanja, malo čudi cijena sadnica koje nude neki katalozi, čak 120 do 180 kn. U tržnim centrima su sadnice jeftinije, ali svejedno će pravi vrtlar radije pokušati razmnožiti ljetni jorgovan sam.


Ni već odrasli grm ne zahtijeva puno brige. Dobro podnosi sušne uvijete i ne voli previše vlage u tlu, što je dodatni bonus za primorske krajeve i otoke. I u gradovima dobro uspijeva, jer odlično podnosi gradska zagađenja. Sunčani do polusjenoviti položaji su mu omiljeni. Podnosi zimu do -15 °C.



Orezuje se rano u proljeće, kraćenjem izdanaka na polovicu njihove dužine, a ako se želi postići obilnija cvatnja, može se orezati i jače, jer se cvjetovi formiraju na novim izdancima.


Ovaj grm raste brzo i vrlo je dugovječan, ako se pravilno njeguje. U jesen se orezuje na visinu struka odrasle osobe, kako mu jaki zimski vjetrovi ne bi oštetili i lomili grane. U kasno proljeće se orezuje još jednom, na oko 60 cm od tla, kako bi se spriječilo odrvenjavanje izdanaka i kako bi grm zadržao visinu prosječne osobe. Na taj način ljetni jorgovan nalikuje na cvjetni slap.