Preporuke stručnjaka

Vodič za korištenje retinola

Mija Dropuljić

FOTO: iStock

FOTO: iStock

Pouzdan partner u borbi protiv znakova starenja

Ako ste proveli bilo koju količinu vremena na društvenim mrežama s temom njege kože ili čačkali po forumima ili časopisima o ljepoti, postoji velika vjerojatnost da ste naišli na retinol.


Smatran jednim od najboljih sastojaka za njegu kože, ovaj derivat vitamina A sprječava i umanjuje znakove starenja, uključujući bore, opuštenost i hiperpigmentaciju.


Znajući njegove moći, mogli biste se osjećati sklonima primijeniti retinol kad god vam se ukaže prilika. Ali potrebno se ipak malo informirati. Postoji način na koji možete odrediti koliko često koristiti retinol, pogotovo ako ste tek upoznali ovog heroja protiv starenja.


 


View this post on Instagram

 


A post shared by Retinol Treatment (@retinolskincare)



Kako djeluje retinol?


Retinol je derivat vitamina A koji potiče ubrzanu izmjenu stanica kože i stimulira proizvodnju kolagena i elastina. To pomaže stvoriti ujednačeniji ton kože i čvršću, glatku površinu. Ali koliko god ovaj sastojak za njegu kože bio nevjerojatan, ipak dolazi s nekim nuspojavama.


Naime, ako koristite previsoku koncentraciju, možete osjetiti peckanje, svrbež, upaljenu i nadraženu kožu. Neke druge nuspojave uključuju ljuštenje, suhoću, crvenilo i akne uzrokovane čišćenjem kože.


Koliko često možete koristiti retinol?


Nakon što se vaša koža prilagodi na retinol, možete ga nanositi svakodnevno. Međutim, prije nego što se to dogodi, trebali biste prorijediti korištenje kako biste smanjili neke od gore navedenih nuspojava.


Dermatolozi tako preporučuju da počnete s korištenjem retinola slabije jačine ili retinola koji se prodaje bez recepta kako biste vidjeli kako vaša koža reagira.


Započnite nanošenjem količine veličine zrna graška na hidratantnu kremu otprilike jednom tjedno. Čak i pri ovoj niskoj učestalosti, možete osjetiti neke suptilne nuspojave spomenute gore.


Nakon što se vaša koža prilagodi proizvodu koji koristite, ove nuspojave će nestati. To je znak da možete povećati učestalost primjene retinola na nekoliko puta tjedno, svaki drugi dan, a zatim na kraju svakodnevno (ako želite).


 


View this post on Instagram

 


A post shared by Retinol Treatment (@retinolskincare)



Korištenje retinola s drugim sastojcima za njegu kože


Koliko često koristiti retinol također ovisi o ostatku vašeg režima njege kože. Budući da se radi o snažnoj djelatnoj tvari, ne smije se primjenjivati istodobno s drugim djelatnim tvarima.


To uključuje alfa hidroksi kiseline (AHA), beta hidroksi kiseline (BHAS), enzime, benzoil peroksid i vitamin C.


Kombinacija može rezultirati preopterećenjem koje remeti vašu kožnu barijeru. Umjesto toga, najbolje je izmjenjivati aktivne tvari svaki drugi dan ili koristiti jedan aktivni sastojak ujutro, a drugi navečer.


 


View this post on Instagram

 


A post shared by Retinol Treatment (@retinolskincare)



Savjeti i trikovi za primjenu retinola 


Odaberite proizvod visoke kvalitete: Nisu svi proizvodi s retinolom jednako stvoreni, pa istražite. Odaberite visokokvalitetnu, čistu, umirujuću formulaciju retinola s hidratantnim, umirujućim sastojcima za najbolje rezultate.


Sloj s hidratantnom kremom: Ako vaša koža ima jaku reakciju na blagi retinol, nanesite ga preko sloja hidratantne kreme. To može pomoći u smanjenju reakcije.


Imajte na umu godišnja doba: kada je vrijeme hladno i suho, vaša koža možda neće tolerirati istu učestalost retinola na koju ste navikli. Možda biste trebali smanjiti koliko često koristite retinol tijekom zime.


Posavjetujte se sa stručnjakom: ako niste sigurni koji proizvod koristiti ili je li reakcija vaše kože nenormalna, obratite se stručnjaku za njegu kože.