Gdje za vikend?

Upoznajte Machu Picchu: Udobno se smjestite jer vas vodimo na virtualnu turu

Dijana Ljubanović

FOTO/Unsplash

FOTO/Unsplash

Zahvaljujući virtualnom turizmu danas možemo uživati u peruanskom svjetskom čudu.

Virtualni turizam upravo doživljava procvat i sa sigurnošću možemo zaključiti kako je s nedavnim događajima eksplodirao. Sposobnost bilo koga da obiđe poznate atrakcije u virtualnoj stvarnosti transformirala je turističku industriju.


S obzirom na pandemiju COVID-19 zbog koje je većina svijeta zaglavljena kod kuće, mnogi predviđaju da će putovanja putem virtualne stvarnosti pomoći u transformaciji turističke industrije.


Ova tehnologija putovanja omogućava svima da iz fotelje dožive svjetske atrakcije, hotele i mnoga druga odredišta prije rezervacije putovanja. Iako su ove alate već koristili neki putnički agenti prije COVID-19, predviđa se da će oni postati još važniji nakon što se stvari vrate u normalu.


FOTO/Unsplash

FOTO/Unsplash


Što je virtualni turizam i kako to funkcionira?


Virtualni turizam nudi mogućnost virtualnog obilaska neke atrakcije od kuće. Kombinacija videozapisa i statičnih slika s multimedijom, kao što su pripovijedanje, glazba i zvučni efekti, korisnicima pruža impresivno iskustvo.


Iako je nemoguće u potpunosti ponoviti iskustvo uranjanja u novo mjesto 24 sata dnevno, VR nudi mogućnost pregleda odredišta prije rezervacije putovanja. Ova nova tehnologija putnicima daje mogućnost da vide u što se upuštaju prije nego što krenu na putovanje.


Koje su prednosti virtualnog turizma?


Prednosti turizma virtualne stvarnosti dvojake su. I putnici i atrakcije koriste ovu novu tehnologiju putovanja.


Prednosti virtualnog turizma za putnike


Putnicima VR ture olakšavaju odabir pravog hotela, pravih atrakcija, pa čak i prave destinacije. Uz mogućnost pregledavanja stvari koje biste mogli raditi na putovanju i gdje biste mogli boraviti, lakše je donijeti ispravnu odluku.


VR tehnologija također može pomoći u planiranju putovanja. Umjesto da se pitate hoćete li uživati ​​u određenoj atrakciji, možete vidjeti hoće li vam se svidjeti.


Još jedna korist koju putnici mogu pronaći ako ne mogu putovati ili ako ne žele stvarno putovati je trošak. Umjesto da izdvojite tisuće za kupnju avionskih karata, karta za atrakcije, hotelskog boravka, hrane i drugih stvari koje su vam potrebne za putovanje, VR vam omogućuje da posjetite odredište bez ikakvih troškova putovanja, prenosi Travel Trend.


Virtualna tura Machu Picchu


Odvest ćemo vas na brojne lokalitete, danas vam predstavljamo jedinstven doživljaj jednog od najimpresivnijih svjetskih turističkih lokaliteta. I dok se u Hrvatskoj uvlačimo u zimu i tople domove, stavite slušalice i otputujte u planine Južne Amerike –upoznajte Machu Picchu, dragulj živopisnog Perua.


Machu Picchu je tvrđava Inka smještena visoko u planinama Anda u Peruu, iznad doline rijeke Urubamba. Izgrađena je u 15. stoljeću i kasnije napuštena, a poznata je po sofisticiranim suhozidima koji spajaju goleme blokove bez upotrebe žbuke, intrigantnim zgradama na astronomskim poravnanjima i panoramskim pogledima. Ovo mjesto obavijeno je tajnama i intrigama jer njegova točna prijašnja upotreba ostaje misterij.



Suvremena istraživanja nastavila su modificirati, ispravljati i oblikovati legendu o Machu Picchuu. Istraživanje koje su proveli John Rowe, Richard Burger i Lucy Salazar-Burger ukazuje na to da je Machu Picchu, umjesto obrambenog uporišta, bio povlačenje koje je sagradio vladar Inka Pachacuti. Burger sugerira da je izgrađen za elite koje žele pobjeći od gradske buke i gužve, prenosi National Geographic.



Dr. Johan Reinhard, istraživač iz National Geographica, proveo je godine proučavajući svečana mjesta Inka na ekstremnim nadmorskim visinama. Prikupio je podatke iz povijesnih, arheoloških i etnografskih izvora kako bi pokazao da je Machu Picchu sagrađen u središtu svetog krajolika.


Machu Picchu gotovo je okružen rijekom Urubamba, koju ljudi u regiji i danas štuju. Planine koje kolijevku nalaze također su važni sveti oblici. “Sve zajedno, ove značajke značile su da je Machu Picchu formirao kozmološko, hidrološko i sveto geografsko središte za veliku regiju”, poručio je Reinhard.


Machu Picchu danas


U rujnu 2007. Sveučilište Yale pristalo je vratiti u Peru neke od tisuća artefakata koje je Bingham uklonio na Yale radi proučavanja tijekom godina istraživanja i istraživanja. Ti su predmeti smješteni u Međunarodni muzej UNSAAC-Yale za proučavanje kulture Machu Picchu i Inka, koji je otvoren u Cuscu 2011. godine, piše National Geographic.


Proglašenje modernim svjetskim čudom u sklopu svjetske ankete 2007. bio je pravi blagoslov za stanovnike Cusca, nekadašnjeg središta svijeta Inka i grada koji je najbliži Machu Picchuu. Mjesto je izvor nacionalnog ponosa za Peru, ali i vrijedna turistička atrakcija. Međutim, s porastom međunarodnog interesa dolazi do porasta onečišćenja, potrebe za hotelima i drugim objektima i potrebe za zaštitom izgubljenog grada za koji svijet prije prošlog stoljeća nije znao.


Znanstvenici i dalje istražuju i obnavljaju nalazište. Suvremena znanstvena dostignuća, poput onih koja su ponovno identificirala spol kostura koje je Bingham pronašao, mogla bi pomoći u otkrivanju tragova kako bi se otkrili razlozi za njegovu izgradnju, aktivnosti koje su se tamo odvijale i njegovo napuštanje.