Fashion Week

VIDEO Krenuo je Tjedan mode u Milanu: Revije prikazali Fendi, Diesel, Cavalli, Onitsuka Tiger…

Sanda Milinković

Foto: REUTERS

Foto: REUTERS

Talijanska modna prijestolnica prvog je dana pokazala mnoštvo dobrih kolekcija

Završio je Tjedan mode u Londonu pod crnim oblakom zbog sprovoda kraljice Elizabethe II., a modni je svijet pohrlio u Italiju gdje je započeo Tjedan mode u Milanu.


Talijanska modna prijestolnica prvoga je dana pokazala mnoštvo dobrih revija impresivnih dizajnera i dizajnerica. Narednih nas dana čeka nekoliko dobro poznatih imena kao što su Gucci, Armani, Dolce & Gabbana, Prada, Versace i Bottega Veneta, ali i nekoliko debitanata kojima se posebno veselimo.


U nastavku donosimo nekoliko revija s početka.


Onitsuka Tiger


Iako je etablirao svoju prisutnost na milanskom Tjednu mode, srce mu je u rodnom Japanu pa je tako za SS/23 predstavio minimalistički japanski dizajn. U priopćenju za medije je kazao da će predstaviti “vrhunac ljepote kroz estetiku koja skida sve nepotrebno”, a dostavio je radikalno pročišćenu formu i rudimentaran pristup.


Tradicionalne nošnje prikazane su u novom ruhu, kimono je bio “pomaknut” na stranu, rukavi na bluzama su visjeli, a suknje su se mogle preoblikovati u široke hakama traperice. Dominirala je monokromatska paleta boja ponekad isprekidana senf žutom i shiso zelenom, bojom japanskog bosiljka.



Del Core


Kao da je inspiriran nadolazećom “Malom sirenom”, Del Core je kroz kolekciju prikazao vodu koja se neprestano mijenja na način da je predstavio večernje haljine koje su davale osjećaj fluidnosti. Ledeni saten, koraljni detalji i haljine A-kroja, dovoljan su razlog zašto Del Core postaje sve traženije ime u milanskim modnim krugovima.



Fendi


Nakon proslave “baguette” torbice tijekom Tjedna mode u New Yorku, Kim Jones se pozabavio pokretom Y2K. Iako se već nekoliko sezona ovaj trend proteže kroz nove modne komade, čini se da kraj devedesetih i početak 2000.-ih posebno fascinira dizajnere. Za Kima Jonesa, to je bio početak njegove modne karijere kada je eksperimentirao sa streetstyle komadima i luksuznim detaljima u Londonu. Minisuknje u bež, sivoj i krem boji kombirane su uz mentu, plavu i rozu kao colorblok, a vratio se i floralni print.



Diesel


Glenn Martens je otvorio modnu reviju skulpturom koja se zbog svoje impresivne veličine već upisala u Guinnessovu knjigu rekorda kao najveća na napuhavanje ikad. Vođen mišlju da “svatko može biti Diesel”, Martens je reviju otvorio za javnost želeći pružiti novo iskustvo svima koji nikada nisu bili na reviji.


Hrabar potez je zapravo savršen za Diesel jer umjesto da se uznosi luksuzom, talijanski lifestyle gigant stvara vezu s potrošačima i približava modu upravo njima. Predstavio je oversized bomberice, hoodiece te traperice širokih nogavica s prepoznatljivim ispranim plavim detaljima.



Roberto Cavalli


Inspiriran snovima, u svojoj trećoj godini na mjestu kreativnog direktora brenda, Fausto Puglisi ne zaboravlja “lajtmotiv” prestižne modne kuće.


Prepoznali smo ga kroz korištenje životinjskih printova i baroknih slika uz detalje palme i ananasa uz dozu Art Decòa. Ovaj se element miješa s karakterističnim baroknim stilom brenda stvarajući homogenu mješavinu; eleganciju koja se šepuri s samopouzdanjem. Čisti krojevi i vrtoglavi prorezi rađeni na kratkim i dugim haljinama, daju silueti u isto vrijeme snagu i seksipil.



Alberta Ferretti


Alberta Ferretti prezentirala je kolekciju za SS/23 koju je zamislila na temu putovanja. Svaki look inspiriran je različitim iskustvom i posvećen evoluciji svijetla. Dominirao je colorblocking pa su prevladavale narančasta, ružičasta, plava i zelena boja. Hrabrim outfitima posebnu je notu dao kontrast poput topa ispod odijela ili pletiva uz mini suknju. Kolekcija je dominantno ženstvena i romantična, ali s nevjerojatnim zaokretima.