Originalan i prepun osobnosti

Uredite dnevni boravak sa stilom. Imamo 6 odličnih smjernica

Šarlota Brnčić

Foto: iStock

Foto: iStock

Dnevni boravak mora biti funkcionalan i praktičan, a trebao bi imati i svoj karakter.

Dnevni boravak je nedvojbeno najživlje i najvažnije okruženje u kući i često se podudara s najvećim raspoloživim prostorom. Bilo da se radi o posebnoj sobi ili produžetku kuhinje ili blagovaonice, to je prostor u kojem dočekujemo goste, rezerviran za trenutke opuštanja i rekreacije te prenosi atmosferu koja dominira u domu.


Pored toga što mora biti funkcionalan i praktičan, trebao bi imati i svoj karakter. Ali kako ukrasiti dnevni boravak sa stilom, čineći ga udobnim, originalnim i prepunim osobnosti?


dnevni_boravak

Foto: Pixabay



Četiri su kriterija koja morate imati na umu kada namjeravate opremiti dnevni boravak, poboljšati ga i iskoristiti sve prostore:


  1. Uzeti u obzir veličinu i strukturu sobe
  2. Odabrati specifičan stil koji se podudara s ostatkom kuće
  3. Pažljivo odabrati boje, kombinacije boja i uporabu svjetla
  4. Pri odabiru namještaja koristiti maksimalno značajke sobe

Prva je točka možda najvažnija jer iako možda mislite da jedino osobni ukus utječe na vaše odluke, potrebno je suočiti se s objektivnom činjenicom – prostorom koji imate na raspolaganju i njegovim karakteristikama.


I stilski i kromatski odabir moraju poboljšati sobu, a ne jednostavno udovoljavati ukusima i sklonostima vlasnika. Pravi namještaj može još više povećati prostor ili ga učiniti prirodno svjetlijim i otvorenijim.


dnevni_boravak

Foto: Pixabay


Kako bismo vam olakšali uređenje donosimo vam nekoliko najvažnijih smjernica.


Odaberite stil za dnevni boravak


Bilo da je klasičan, moderan ili dizajnerski, dnevni boravak mora imati dušu, još bolje ako je u skladu s ostatkom kuće. Zato pronađite stil koji će vas voditi u odabiru namještaja i dodataka.


Oslanjanje na arhitekta ili dizajnera interijera nesumnjivo može biti dobra ideja. Ako vam je cilj stvoriti moderno okruženje, možete se odlučiti za dnevni boravak industrijskog stila – s izloženom ciglom, starinskim namještajem, metalnim detaljima i prevladavanjem tamnih boja – prateći atmosferu njujorških otvorenih prostora, ili se usredotočite na minimalne i totalno bijelu boju skandinavskog stila.


Foto: iStock


Druga mogućnost je odabrati esencijalno i moderno okruženje i »kontaminirati« ga vintage dizajnerskim komadima kako biste pružili neusporediv dodir ukusa i profinjenosti. Tako ćete vidjeti tamno sivi pod, bež kauč i kristalne stolove u koegzistenciji s antikvitetima i drvenim namještajem u toplim, bakrenim bojama.


Foto: iStock


Klasični dnevni boravak koji koristi drvo i važniji namještaj s retro duhom, uvijek je vrlo cijenjen izbor, čak i ako je manje originalan. Kako ne biste učinili sve previše teškim, savjet je odabrati male dizajnerske komade, minimalan namještaj i svijetle boje. Uostalom, miješanje stilova jamči uvijek besprijekoran rezultat i puno je osobnosti.


dnevni_boravak

Foto: iStock


Foto: iStock


Boje i osvjetljenje za savršen dnevni boravak



Dnevni boravak mora imati pravu svjetlost, a u tom smislu boje imaju bitnu ulogu, posebno one zidova i poda. Uzmite u obzir veličinu prozora i prirodno svjetlo koje ulazi u dnevni boravak.


Ako ih ima puno, možete se odlučiti i za hrabriji izbor boja koji uključuje zidove u tamnim tonovima. U suprotnom, i ako je boravak manja prostorija, pribjegavanje zidovima svijetlih boja bio bi idealan izbor.


I ne samo to, uporaba ogledala povećava prostor s učinkovitošću. Imajte na umu da svijetle boje imaju tendenciju otvaranja i osvjetljavanja, dok tamne boje smanjuju prostor i čine ga mračnijim.


Foto: iStock


Čak i ako ste se odlučili za odvažne nijanse, pokušajte uravnotežiti prostor jednostavnijim namještajem koji donosi svjetlinu ili drvenim detaljima koji zagrijavaju okoliš.


Zatim izbjegavajte tamne i hladne boje na zidovima i na tlu. Topli drveni pod u kombinaciji sa zidom u golublje sivim tonovima izvrsna je kombinacija. Za stvaranje svjetlosti, pored boja – prije svega bijele – u pomoć nam dolaze pravi materijali, poput svijetlog drva, stakla ili sjajnih tekstura.


Nepotrebno je reći da je odabir zavjesa jednako bitan. Idealna je boja kojom se uspijeva nježno prekriti, puštajući da svjetlost filtrira. Bolje je izbjegavati teške i preintenzivne boje, radije ih rezervirajte za zidove i ostavite dovoljno daha prozorima i prirodnim svjetlosnim točkama vašeg dnevnog boravka.


Dnevni boravak mora prenijeti opuštanje, smirenost i osjećaj blagostanja. Najprikladnije boje nesumnjivo su klasične nijanse – bile one svijetle ili tamne – kadulja zelene, nijanse bež, nude šljokice i toplije smeđe. To ne znači da crvena fotelja ili komad namještaja jarke boje ne mogu unijeti dah glamura cjelini.


Foto: iStock


Pažljivo odaberite kauč



Kauč i prostor koji ga okružuje srce su dnevnog boravka, ali bitno ga je odabrati s pravim dimenzijama i proporcijama, također u odnosu na širinu i dubinu prostorije.


Izbjegavajte prevelik kauč čak i u velikim i prostranim sobama. Radije odaberite dva s najviše dva i pol sjedala, koja su i udobnija, a ako prostor dopušta, dodajte jednu ili dvije fotelje.


Zapamtite da kauč, osim što mora biti lijep, mora biti i praktičan i funkcionalan. U tom je smislu odličan izbor kauč na razvlačenje.


Važnost tepiha



Tepih, često podcijenjen i izabran bez previše truda, predstavlja temeljni detalj koji može unijeti toplinu u prostoriju i upotpuniti stil. Važno je odabrati pravu veličinu.


Ne smije biti nerazmjerna širini kauča i ostalog namještaja. Čak i boje moraju biti u ravnoteži s prevladavajućim nijansama dnevnog boravka i samog poda na kojem počiva. Također, možete koristiti više prostirki, različitih oblika i uzoraka, kako biste ih postavili na strateške točke, koristeći i neiskorištene dijelove poda ili najuže dijelove hodnika.


Foto: iStock


Strateški razmjestite namještaj u dnevnom boravku



U većini slučajeva odlučite postaviti niski stol ispred kauča, praktičnu potpornu površinu – s najrazličitijim oblicima i materijalima – za novine, časopise, knjige, vaze i daljinske upravljače.


U veće i prostranije sobe mogu se dodati i bočni stolovi koji su sa stilskog i kromatskog stajališta u skladu sa središnjim. U manjim sobama možete se poslužiti praktičnim namještajem koji štedi prostor, idealnim rješenjima za kombiniranje dizajna i funkcionalnosti, omogućujući vam da maksimalno iskoristite malo dostupnog prostora bez žrtvovanja stila.


Foto: iStock


Posvećenost detaljima


Nakon uvida u osnovni namještaj i kako ga organizirati na originalan i funkcionalan način, usredotočimo se na detalje. Od jastuka smještenih na kauču i foteljama, do raznih antikviteta i vaza, pozadinskih pokrivača, satova i svjetiljki. Ukratko, sve što smatrate da može dati dodatni dodir vašem dnevnom prostoru.


Ne zaboravimo i biljke koje valja pažljivo odabrati i smjestiti ih prema svjetlu i uvjetima koji im trebaju. Čak i na zidovima dopustite da se vodite mjerom i ravnotežom. Rezervirajte važnu sliku za veći zid, posebno ako okolina nije previše prostrana, a na ostalima se poigrajte okvirima različitih veličina, pogotovo ako zidovi nisu baš visoki.


Čak su i okviri s fotografijama ili ogledalima, ako je soba mala i skučena, pravi lijek. Potom su tu police za knjige, ali i u tom slučaju pripazite da ne pretjerate s ostalim dodacima za opremanje.


Foto: Pixabay

Foto: Pixabay