Eliksir ljepote

Ulje boražine je prirodni antioksidans i izvrstan je saveznik protiv bora

Šarlota Brnčić

Foto Pexels

Foto Pexels

Primijenjeno lokalno, pomaže u regulaciji sebuma i suzbijanju akni

 


Prirodni antioksidans, pomaže u suzbijanju starenja kože. Nadalje, učinkovito djeluje protuupalno i djeluje protiv najčešćih dermatoloških patologija.


Poboljšava cirkulaciju krvi, stimulira imunološki sustav i djeluje na rebalans ženskog hormonalnog sustava.


Primijenjeno lokalno, pomaže u regulaciji sebuma, liječenju nekih problema vezanih uz kožu, a također je i lijek protiv starenja zahvaljujući gama 3 linolenskoj kiselini kojom je posebno bogato.


Odlikuje ga i moć rebalansiranja ženskog hormonalnog sustava, što ga čini vrlo korisnim u predmenstrualnim fazama i za smanjenje tegoba u menopauzi. Ovo svojstvo je zbog prisutnosti fitoestrogena, odnosno biljnih hormona u biljci boražine.


Kada uzimati ulje boražine


Može se koristiti izravno na zahvaćeno područje, nježnim tapkanjem prstima ili masiranjem područja:


  • Na koži: u slučaju ekcema, psorijaze ili drugih kožnih oboljenja, možete staviti nekoliko kapi čistog ulja i utapkati izravno na zahvaćeni dio, a zatim masirati prstima. Za kozmetičku njegu preporuča se koristiti ga razrijeđenog u ulju jojobe, kako bi se povećala njegova hidratantna moć, ili u ulju pšeničnih klica za pojačano njegujuće djelovanje. Za smanjenje tamnih mrlja na koži tijela i lica, korištenje treba biti svakodnevno.
  • Za kosu: njeguje suhu i lomljivu kosu i vlasište. Djeluje omekšavajuće, čini kosu jačom i sjajnijom, ali je i prirodni lijek protiv prhuti i ispucalih vrhova. Preporučljivo je pripremiti oblog u kombinaciji s uljem slatkog badema koji ćete ostaviti da djeluje nakon šamponiranja oko 30 minuta. Isperite i nježno osušite. Kosa će odmah biti meka i hidratizirana.
  • Protiv akni: može se koristiti izravno na licu ili zahvaćenom dijelu za suzbijanje akni ili za smanjenje seboreičnog dermatitisa, ekcema i raznih upala kože, pogoršanih hormonskom neravnotežom.
  • Protiv hormonalne neravnoteže: uzima se oralno, u obliku bisera, za ublažavanje smetnji povezanih s menstruacijom, te prištića izazvanih hormonima.

Ulje boražine: različite namjene


Možete koristiti lišće i cvatuće krajeve kuhane u biljnom čaju kao diuretik.


Na koži se 6 ml ulja boražine može kombinirati s 20 ml ulja čajevca, što će pojačati protuupalni učinak koristan protiv akni.


Oštećena ili suha koža može se tretirati s 20 ml ulja boražine i 4 ml eteričnog ulja mrkve.


Umjesto toga, miješanjem 6 ml eteričnog ulja mrkve s 20 ml ulja boražine dobiva se izvrsno ulje protiv bora.


Kontraindikacije ulja boražine


Što se tiče ulja dobivenog iz njegovih sjemenki, čini se da nema nikakvih nuspojava, ali ga ipak treba koristiti s oprezom, obavijestiti svog liječnika ako uzimate određene lijekove kako biste izbjegli moguće smetnje.


Ako se uzima u visokim dozama, može izazvati gastrointestinalne reakcije kao što su mučnina, povraćanje, proljev, nadutost.


Kontraindiciran je u bolesnika preosjetljivih na aktivni sastojak biljke i ne preporučuje se oralna primjena tijekom trudnoće i dojenja.