Korisne činjenice

Trudnoća: 7 korisnih činjenica koje valja znati prije nego dođe beba

Dijana Ljubanović

FOTO/Unsplash

FOTO/Unsplash

Izraz "jesti za dvoje" točan je kada je riječ o trudnoći, ali ne u smislu dvostruke količine hrane, nego dvostruko više hranjivih tvari, vitamina i minerala.

Trudnoća je početak novog života. No, podrazumijeva se da postoji mnogo toga što buduća majka treba istražiti i pitati svog liječnika kako bi rodila zdravu bebu. Od položaja za spavanje do prehrane i tjelovježbe, postoji mnoštvo pitanja za novu majku i dijete.


Prikupili smo neke zanimljive činjenice o kojima bi sve trudnice trebale razgovarati sa svojim liječnikom tijekom trudnoće.


Prenatalna njega


Odmah nakon što je žena s liječnikom potvrdila da postaje majka, od vitalnog je značaja da sama obavi istraživanje i odabere ginekologa za kojeg smatra da joj najbolje odgovara. Ginekolog će je tada obavijestiti o tome kako nastaviti sa zdravom trudnoćom bez ikakvih komplikacija i zakazati mjesečne preglede kako bi se uvjerio da sve ide prema planu.


Tako će se pobrinuti da i njezino zdravlje i zdravlje nerođenog djeteta budu dobro, a moći će identificirati sve razvojne poremećaje koji se mogu pojaviti u ranoj fazi i pripremiti se u skladu s tim.


Ginekolog će je moći obavijestiti o tome kako će joj se tijelo promijeniti u prvom mjesecu trudnoće i kako se fetus razvija. Neki će ginekolozi propisati prenatalne vitamine, poput folne kiseline koja sprječava oštećenja živčane cijevi i osigurava zdrav porod, piše Bright Side.


Saznajte sve o svojoj obiteljskoj povijesti


Osim što se pita o očitom, poput toga hoće li beba naslijediti mamine plave oči ili tatinu smeđu kosu, beba može naslijediti mnogo više od toga i može se pratiti do sedam generacija unatrag. Važno je i prije nego što planiraju zasnovati obitelj da oba roditelja istraže obiteljsku povijest kako bi svojoj bebi dali što zdraviji početak života.


Svaki bi roditelj trebao znati postoji li u povijesti obitelji razvojnih smetnji, urođenih mana ili genetskih bolesti koje bi dijete moglo naslijediti.


Posjedujući takvo znanje, roditelji će se moći riješiti tih problema u ranoj fazi. Na temelju te povijesti ginekolozi će potom uputiti roditelje na genetsko savjetovanje, a zatim na genetsko testiranje kako bi identificirali moguće zdravstvene probleme koje bi dijete moglo imati.


trudnoca

FOTO/Unsplash


Namirnice koje treba jesti i izbjegavati prije poroda


Izraz “jesti za dvoje” točan je kada je riječ o trudnoći, ali ne u smislu dvostruke količine hrane, nego dvostruko više hranjivih tvari, vitamina i minerala.


Prehrana bogata željezom, kalcijem, folnom kiselinom i bjelančevinama od vitalne je važnosti, kao i dodatne kalorije kako bi se osiguralo da i majka i beba dobiju svu zdravu hranjivu hranu koja je potrebna tijekom trudnoće.


Važno je imati na umu da trudnici treba više vitamina i minerala, a ponekad se suplementi nikako ne mogu natjecati sa zdravom prehranom. Loše prehrambene navike mogu povećati rizik od gestacijskog dijabetesa i mogu dovesti do zdravstvenih komplikacija tijekom poroda.


Namirnice preporučljive za jelo:


  • Mliječni proizvodi bogati su bjelančevinama i kalcijem koji su neophodni za fetus. Osim toga, važno je jesti jogurt zbog njegovih probiotičkih svojstava.
  • Mahunarke su bogate folnom kiselinom i vlaknima te mogu smanjiti rizik od urođenih mana i bolesti.
  • Batat i mrkva izvrstan su izvor beta-karotena koji majčino tijelo zatim pretvara u vitamin A koji pomaže u normalnoj proizvodnji stanica.
  • Hrana bogata omega 3 masnim kiselinama, poput lososa, idealna je za razvoj mozga u rastućeg fetusa.
  • Lisnato povrće sadrži najvažnije hranjive tvari za bebu u razvoju jer je bogato željezom i vlaknima.
  • Nemasno meso visok je izvor željeza, bjelančevina i vitamina B koji su važni tijekom trudnoće.
  • Ulje riblje jetre može osigurati sve omega-3 masne kiseline, vitamin A i vitamin D koje su iznimno važne tijekom trudnoće, a može se uzeti i kao alternativa, osobito ako majka ne jede ribu.
  • Bobice su bogate vitaminom C, vlaknima i antioksidansima koji mogu pomoći kod zatvora koji se javlja tijekom trudnoće.
  • Cjelovite žitarice bogate su vlaknima, biljnim spojevima, vitaminom B i magnezijem koji trudnicama trebaju u velikim količinama.

Namirnice koje treba izbjegavati:


  • Izbjegavajte djelomično kuhana ili sirova jaja koja imaju rizik od salmonele.
  • Izbjegavajte paštete jer sadrže listeriju koju je opasno konzumirati tijekom trudnoće.
  • Izbjegavajte sirovo ili nedovoljno pečeno meso jer postoji veliki rizik od dobivanja toksoplazmoze.
  • Izbjegavajte hladno sušeno meso poput salame, feferona i pršuta jer sadrže parazite koji uzrokuju toksoplazmozu.
  • Izbjegavajte jetru jer je izuzetno bogata vitaminom A i može naštetiti fetusu.

NAPOMENA: Važno je prvo se posavjetovati sa svojim liječnikom o prehrambenim potrebama i ograničenjima tijekom trudnoće, a on će vam moći dati plan prehrane kako biste dobili sve potrebne hranjive tvari i izbjegli hranu koja može naštetiti vašoj bebi.


FOTO/Unsplash

FOTO/Unsplash


Saznajte koje su vježbe sigurne za izvođenje tijekom trudnoće


Svakodnevno vježbanje može osigurati normalno funkcioniranje promjenjivog tijela trudnice. Budući da porođaj zahtijeva puno fizičke snage i energije, to je potrebno tijekom trudnoće.


Ukoliko trudnica ostane aktivna, može smanjiti rizik od komplikacija tijekom trudnoće, kao i porođaja. Čak i ako majka nije tjelesno aktivna prije trudnoće, može započeti u trudnoći. Tjelesna aktivnost može pomoći u smanjenju neugodnosti koje prate trudnoću te pomažu u izgradnji mišićne snage za ublažavanje porođajne boli.


Vježbe koje je preporučljivo raditi:


  • Odaberite aerobne aktivnosti koje mogu pomoći vašem srcu da brže kuca, poput hodanja, plivanja i plesa.
  • Redovito pravite pauze kada se osjećate kao da ostajete bez daha.
  • Pijte puno vode prije i poslije vježbanja.
  • Odlučite li dizati utege, idite na izuzetno male utege – na primjer, 3 kilograma.
  • Prilikom podizanja obavezno izdahnite i udahnite dok se opuštate.

Vježbe koje treba izbjegavati:


  • Izbjegavajte velike utege koji mogu opteretiti zdjelicu ili donji dio leđa.
  • Ne zadržavajte dah tijekom vježbanja, pokušajte disati normalno.
  • Izbjegavajte vježbe koje zahtijevaju da legnete na leđa.
  • Izbjegavajte vježbe zbog kojih možete pasti.
  • Izbjegavajte bilo kakve sportove koji mogu uzrokovati ozljede.

NAPOMENA: Međutim, važno je da se trudnice posavjetuju sa svojim liječnikom o vrstama vježbi koje trebaju raditi tijekom trudnoće i koje vrste vježbi trebaju izbjegavati jer mogu ugroziti i svoje zdravlje i zdravlje bebe.


Saznajte o najprikladnijim položajima za spavanje


Umor i iscrpljenost vrlo su česti tijekom trudnoće, osobito tijekom prvih 12 tjedana, a postoje i neki položaji za spavanje koji mogu biti opasni kako trudnoća napreduje. Prema stručnjacima najsigurniji položaj za spavanje je spavanje na lijevoj strani.


Prema istraživanju, spavanje na leđima nakon 28. tjedna trudnoće može povećati rizik od mrtvorođenog djeteta piše Bright Side.


To je zato što položaj ograničava protok krvi i kisik koji se daje bebi. Ako se probudite na leđima, možete promijeniti položaj i spavati na boku. Također možete isprobati jastuke za trudnoću, koje možete staviti između nogu, koji vas mogu spriječiti da se prevrnete i spavate na leđima.


FOTO/Pexels

FOTO/Pexels


Saznajte sve o prednostima joge


Ne može se poreći da trudnoća može biti emocionalno i fizički stresna. Briga o novom životu u vašem tijelu znači da kroz sve kroz što prolazite prolazi beba. Stoga je važno da se brinete za sebe koliko god možete i izbjegavate neugodne situacije ili situacije zbog kojih osjećate stres.


Joga nudi niz zdravstvenih prednosti i tijelu i umu, posebno kada je u pitanju trudnoća.


  • Pomaže vam u upravljanju stresom
  • Pomaže u sprječavanju mnogih bolesti koje se mogu pojaviti tijekom trudnoće. Na primjer, edem, dijabetes ili gestacijska hipertenzija.
  • Poboljšava stabilnost raspoloženja.
  • Pomaže u uklanjanju bolova.
  • Sprječava višak kilograma.
  • Smanjuje količinu tjeskobe kroz koju vaše tijelo prolazi tijekom poroda.

Saznajte više o prijelaznom razdoblju


Antenatalno razdoblje je prijelaz u roditeljstvo i događa se dok je žena još trudna. Ne postoji fiksni mjesec jer svaka osoba doživljava emocionalne promjene trudnoće u različito vrijeme. No, to se obično događa nakon 3. ili 4. mjeseca. U tom razdoblju oba roditelja prolaze kroz značajne psihološke i društvene promjene dok pokušavaju razumjeti kako se prilagoditi novoj ulozi roditelja, a stres se povećava kako se bliži termin.


Roditelji koji očekuju blizance ili trojke prolaze kroz veći stres od roditelja koji očekuju samo jedno dijete. To je zato što moraju pokriti dvostruke ili trostruke odgovornosti.


Osim toga, majkama je potrebno više slobodnog vremena za oporavak od poroda, a potrebno im je i više pomoći od supružnika i obitelji. Ponekad to može izazvati veliki stres kod oba roditelja neposredno prije poroda jer pokušavaju shvatiti kako to mogu podnijeti.


Većina parova tijekom tog vremena teško komuniciraju jedni s drugima, a da toga nisu ni svjesni, no prema stručnjacima to je sasvim normalno. Nakon što se dijete rodi, stres se polako stišava i većina parova se vraća u normalu u ulozi novih roditelja.


Ako doživite ove promjene u svom odnosu, važno je shvatiti da je ono što prolazite vi i vaš partner potpuno normalno i da je stres prisutan zato što još ne možete shvatiti kako je biti roditelj. No, nakon što se vaše dijete rodi, vidjet ćete da će sve doći prirodno i stres će nestati.